Sıvı kaybı krampa neden oluyor

Sıvı kaybı krampa neden oluyor

Uzmanlar sıcakların etkisiyle meydana gelebilecek sıvı kaybının kramplara neden olabileceğini söyledi.

Uzmanlar sıcakların etkisiyle meydana gelebilecek sıvı kaybının kramplara neden olabileceğini söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, bir doku spazmı olan krampın, bir ya da birden fazla kas demetinde, sert bir adale yumrusu tarzında gerçekleştiğini, aniden meydana gelen kısa veya uzun süreli kasılmalar olduğunu söyledi.

Dolaşım bozukluğu nedeniyle bacaklara yeteri kadar kanın gitmemesi, omurgada meydana gelen sinir sıkışmaları, idrar söktürücü bazı ilaçlar, mineral eksikliği, aşırı tuz ve su kaybı ve bazı dış etkenlerin krampı tetiklediğini belirten Türkmen, krampların saatçi, berber, terzi ve sporcularda çok sık görüldüğünü söyledi.

Bu meslek gruplarında krampların daha sık görülmesinin nedeninin, diğer meslek guruplarına göre daha ince el becerileri gerektirmesinden kaynaklandığını ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beşir Türkmen, "Kaslarımız iskelet sistemine en çok yardımcı olan, günlük yaşam aktivitelerimizi yapmamızda oldukça etkili organlarımızdır.

Vücudumuzun her yanı kaslarla kaplı olup, hemen herkes ömründe bir çok kez, şu veya bu şekilde kas krampı geçirmiştir. Kramplar yaşlı, yetişkin, genç ve çocuklarda hatta gebeler de bile görülebilir.

Yaşlı ve yetişkinlerde görülen krampların nedeni, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineral eksikliklerinde, aşırı egzersizlerde, ısınmadan yapılan egzersizlerde, fazla terleme sonucunda, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı idrar söktürücü ilaçlar sonrası, soğuk havalarda ve kalp damar hastalıkları gibi durumlarda görülmektedir.

Çocuklarda görülen krampların nedeni, bulantı ve kusma sonucu oluşan aşırı sıvı ve elektrolit kaybı, aşırı sıcaklarda terleme sonucu meydana gelen kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaybı olarak sıralanabilir.

Gebelerde ise son aylarda bebeğin kalsiyum, magnezyum ve mineral ihtiyacı artmaktadır" dedi. Uzman Dr. Türkmen, deniz veya havuzda meydana gelen kramp olaylarında, kramp giren ve ona yardımcı olan kişinin çok sakin ve sabırlı olması gerektiğini belirterek, "Çünkü heyecan, kas krampını 5 kat daha arttırır.

Bir arkadaşınızla beraber yüzüyorsanız, sırt üstü uzanın, arkadaşınız ayağınızı bir elle kavrasın, diğer elle kramp girmiş baldırı hafifçe sıkarak, vurarak, ovarak veya masaj yaparak yumuşatmaya çalışsın.

Eğer suda yalnızsanız durum biraz daha ciddi olabilir. Bu nedenle hemen sırt üstü uzanıp kramp girmiş baldırı ters yönde yavaş yavaş gerin.

Bu esnada kollarınız yanlarda yelpaze hareketi ile sırt üstü yüzerek sakin sakin kıyıya ulaşmaya çalışın. Uzaktaysanız yardım için bağırabilirsiniz ama asla panik yapmamalısınız" dedi. Aşırı sıcaklarda sıvı kaybının fazla olması halinde krampın kaçınılmaz, ancak kas kramplarına önceden önlem almanın mümkün olduğunu kaydetti.

Dr. Türkmen "Aşırı sıcaklarda su kaybı ve terlemeye karşı önlem alınmalı, su, ayran ve mineralli içecekler tüketilmelidir. Alkollü iken denize girilmemeli. Çünkü alkol krampı normalden 7 kez daha fazla arttırır.

Alkollü iken yalnız ve tek başına denize açılmamalı, denize girmeden önce mutlaka ısınma hareketleri ve baldırları germe hareketleri yapılmalıdır. Mümkünse denize girmeden önce duş alınmalı, denize koşarak değil, yürüyerek ve ıslak girilmelidir" dedi.

Yüzerken öncelikle suyun ısı derecesinin tespit edilmesi, birden soğuk suya dalmak yerine önceden suda bir kaç adım atmanın, vücudu soğuk su ile hafif sıvazlamanın, sonra yavaşça dalmanın doğru olacağını ifade eden Türkmen, "Suda hızlı değil yavaş yavaş yüzülmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.