Obezite bulaşıcı bir hastalık

Obezite bulaşıcı bir hastalık

Doç. Dr. Sait Gönen: "Yakın arkadaş obezse, obez olma ihtimali artıyor"

Doç. Dr. Sait Gönen, kötü beslenme, aşırı yeme alışkanlığı, genetik yatkınlık ve fiziksel aktivite azlığını nedeniyle artan obezitenin bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirterek, dünyada 1 milyardan fazla erişkin ve çocuğun aşırı kilolu olduğuna dikkat çekti.

Bilim adamlarının obezitenin bulaşıcı bir hastalık olduğunu ortaya koyduklarını belirten Doç. Dr. Gönen, "Obezite yakın ilişkiler, model örnek alma, sosyal etkileşim gibi faktörlerle kişiden kişiye aktarılır.

İletişim halinde olan insanların kilosu kişinin kilosunu belirleyici önemli faktörlerdir. Araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre yakın arkadaş obezse obez olma olasılığı yüzde 57, kardeş obezse yüzde 40, eşlerden biri obezse yüzde 37'dir" dedi.

Ülkemizde obezitenin hızla arttığını, en çok da çocuklarda belirginleştiğini söyleyen Gönen, obezitenin temelinin çocukluk çağında atıldığını, anne babadan birinin kilolu olmasıyla çocuklarda da kilo oranının arttığını ifade etti.

Dünyada 1 milyardan fazla erişkin ve çocuğun aşırı kilolu olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gönen, "Günümüzde çocuklarının beklenen yaşam süresinin obezite nedeniyle anne babalardan daha kısa olabileceği öngörülmektedir.

Birçok faktörün etkisiyle yüz güldüren tedavisi olmayan bu
tablo için korunma çok daha kolay ve daha az masraflıdır. Fazla kilolu bireylerin çevrenin etkisiyle durumlarının farkında olmadığını görüyoruz. Bu nedenle yapacağımız küçük bir hesapla tablonun neresinden resme baktığımızı anlamak zor değil.

Kilonuzu boyunuzun metre cinsinden karesine bölün, çıkan değeri 25'in üzerinde ise siz aslında bu resmin tam da ortasındasınız" şeklinde konuştu.

Ne zaman obeziteden bahsedilse herkesin bu konuda bir şeyler önerdiğini ancak uygulamada sorunlar yaşandığını dile getiren Gönen, "Genel olarak bu hususlar herkes tarafından bilinir, ancak uygulanamaz.

Daha sağlıklı bir vücut için yürüme mesafesinde araç kullanmamaya, asansör yerine merdivenleri kullanmaya, sebze ve meyveyi çok tüketmeye dikkat edin. Hayvansal gıdaları azaltın. Sulu sebze yemeklerini tercih edin. Öğün aralarında sağlıksız besinler yemeyin" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.