Keten Tohumu Kanser Riskini Azaltıyor

Keten Tohumu Kanser Riskini Azaltıyor

Ege Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmaya göre keten tohumu kolon, prostat, meme kanseri gibi bazı kanser risklerini azaltıyor.

Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yrd.Doç. Dr. Nazan Tuna Oran, Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen 'Uluslararası Gıda, Beslenme ve Kanser Sempozyumu'nda 'Keten Tohumunun Antikarsinojenik Etkisi' konulu bir bildiri sundu.

Tüm kanserlerin yüzde 30-40'ının sadece diyete ve yaşam tarzına dikkat edilerek önlenebileceğini belirten Yrd.Doç.Dr. Oran, "Beslenme rejimi kurallara uygun sürdürüldüğü taktirde, meme ve prostat kanserlerinin gelişiminde en az yüzde 60-70, akciğer kanserinde yüzde 40-50 ve diğer kanserlerde de benzer oranlarda azalma söz konusu olabilmektedir" dedi.

Keten tohumunun lignan, lif ve Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olduğunu anlatan Oran, sözlerini şöyle tamamladı: "Omega-3'ün kanın pıhtılaşmasını önleme, ödemi azaltma gibi pekçok yararı bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılan çalışmalar bazı kanser türlerinin büyümesini önlediğini göstermiştir.

 Keten tohumunun kişiyi hayatı boyunca bazı kanser türlerinden koruması ve tedavisi konusunda bir rolü olduğuna ilişkin araştırmalar devam etmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.