Genç nüfusta kalp hastalıkları artıyor

Genç nüfusta kalp hastalıkları artıyor

Genç nüfusta kalp damar hastalıklarının görülme oranının son yıllarda arttığı belirtildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Akın, "Özellikle 30-40 yaşlarında kalp hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Ülkemizde 2.5 milyon dolayında koroner kalp hastası var. Her yıl 160 bin kişi kalp hastalıklarına bağlı yaşamını kaybediyor. Her sene 70-80 bin kişiye kalp hastalığı teşhisi konuyor" dedi.

Akdeniz coğrafyasında yaşamamıza rağmen Avrupa populasyonunda kalpdamar hastalıklarından ölüm sıralamasında erkeklerde üçüncü, kadınlarda ise ilk sırada yer aldığımızı açıklayan Prof.Dr. Akın, "Genetik faktörler, toplumsal stres, egzersiz azlığı, yoğun sigara ve alkol tüketimi, dengesiz beslenme, fazla kilo, kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Yine son zamanlarda gençler arasında keyif verici ilaçları tüketme alışkanlığının artması da bu hastalıklara zemin hazırlamaktadır" diye konuştu.

Prof.Dr. Akın, ailesinde erken yaşta ölüm, yüksek tansiyon, şeker hastalığı öyküsü olan kişilerin şüpheli göğüs ağrısı, efor toleransında azalma, göğüs bölgesinde iğnelenme şeklinde ağrı gibi şikayetleri olması durumunda koroner kalp hastalığından şüphe duyulması gerektiğini söyledi.

Özellikle sigara tüketimi fazla, kilosu ve beslenme düzensizliği olan genç kişilerin kalp ve damar hastalığı yönünden bir kardiyoloji merkezine başvurması gerektiğini anlatan Akın, "Bu şikayetler gözardı edilmemeli. Gerekli tetkikleri yapılan genç hastalarda elektrokardiyografileri (EKG) normal ise mutlaka eforlu EKG ile yakınmalarının devam edip etmediği kontrol edilmeli.

Şüpheli durum devam ediyorsa, ileri yeni kardiyolojik tetkik yapılmalıdır. Koroner arter hastalığı şüphesi devam ediyorsa kalp damarlarının anjiyografik değerlendirmesi yapılmalıdır" dedi.

Prof.Dr. Akın, göğsünde ezici, yakıcı baskı hissi şeklinde ağrısı, ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan gençlerin erken zamanda teşhis ve tedavi için kardiyoloji merkezlerine başvurmasının koroner kalp hastalığının yoğunluğunu azaltmada ve buna bağlı ölümlerin geriye çekilmesinde önem taşıdığını söyledi.

Prof.Dr. Akın, konuşmasında, "Avrupa ülkelerinde özellikle yaşlılar arasında görülen kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm oranının ülkemizde genç nüfusta ortaya çıkması işin ciddiyetini göstermesi açısından dikkat çekicidir" uyarısında bulundu.

Genç nüfus arasında kalp damar hastalıklarının erkeklerde daha sık görüldüğünü anlatan Mustafa Akın, "Gençlerde koroner kalp hastalıklarının daha ciddi ve ölümcül seyretmesi koruyucu damar sisteminin 40 yaşından önce gelişmemiş olmasıyla ilişkili olabilmektedir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.