Gazlı içecekler obezite nedeni

Gazlı içecekler obezite nedeni

Diyetisyen Serpil Kızılçaoğlu, gazlı içeceklerin boş enerji alımı dolayısıyla vücuttaki yağ oranının artışına neden olduğunu söyledi.

Diyetisyen Serpil Kızılçaoğlu, kolalı ve gazlı içeceklerin tüketimine karşı uyardı. Günlük beslenmenin en önemli parçalarından birinin su olduğunu belirten Kızılçaoğlu, havaların ısınmasıyla beraber serinlemek amacıyla su dışında kolalı ve gazlı içeceklerin tüketiminin de hızla arttığını söyledi.

Kolalı ve gazlı içeceklerin, hazır meyve sularının, soğuk çay gibi hazır içeceklerin sadece boş enerji alımına neden olduğunu, bunun da vücutta yağ oranını artırdığını belirtti. Kızılçaoğlu, "Türkiye'de son yıllarda artış gösteren obezite özellikle çocuklarda ve gelişme çağındaki gençlerde büyük bir tehlike arz etmektedir.

Diğer taraftan süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık riskini oluşturmakta, böbreklerden kalsiyum atımını hızlandırmakta dolayısıyla kemik gelişimini de doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında kan şekerini de hızla yükselterek açlık hissini arttırmakta ve özellikle diyabet hastalarını da olumsuz yönde etkilemektedir" dedi.

Yaz aylarında oluşan susama hissini daha çok arttıran bu tarz içecekler yerine, günlük su ihtiyacının karşılanması gerektiğini vurgulayan Kızılçaoğlu, günlük ortalama 8-10 bardak su ve bunun yanında ayran, taze meyve suları, bitkisel çay vb. sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.