Aşırı sıcak öfkeye neden oluyor

Aşırı sıcak öfkeye neden oluyor

Aşırı sıcaklar ve nemin, insanlarda öfke, karamsarlık ve bıkkınlığa sebep olabileceği kaydedildi.

Uzmanlar, insanların psikolojik anlamda sıcak havadan hoşlanmadıklarını, aşırı sıcakların ve nemin toplumda zaten az olan hoşgörüyü ortadan kaldırdığını söylüyor.

Bu durumun, öfke, karamsarlık, bıkkınlık, isteksizliğe, yorgunluğa ve refleks zayıflığına sebep olduğunu, sıcakların hormonal dengeyi, davranışı etkilediğini ve algı bozukluklarına neden olabileceğini anlatan uzmanlar, "Bu durumda sinir sistemi, ruhsal yapıyı etkileyebiliyor. Bunların sonucunda kişi panik atak, obsesyon ve depresyona varan psikolojik rahatsızlıklar yaşabiliyor" dediler.

Kişinin, öfkesini denetleyemeyerek, ani tepkilerden kaçınmadığını, saldırgan davranışlarda bulunabildiğini ifade eden uzmanlar, bunun trafik kazalarına, cinayetlere sebep olabildiğine dikkati çekti.

Yaz aylarında şiddet olayları ve trafik kazaları haberlerine sıkça rastlanmasının en büyük nedeninin sıcakta yaşanan sinir bozukluğu olduğunu söyleyen uzmanlar, "Kişi sıcak yaz aylarında ani tepkilerden kaçınmalı. Düşünerek, sabırla nefes egzersizleri yaparak sakin davranmalı.

Tepkilerinin insancıl olması gerektiği telkiniyle dışarı çıkmalı.Kendine dinlenecek zaman ayırmalı. Bol sıvı alınmalı. Serin bir ortamın olduğu araçlarda ve mola vererek seyahati tercih etmeli.

Dikkat gerektiren işleri sıcakların az olduğu saatlere kaydırmalı. Sıcaktan bir an evvel kurtulmak için işlerini aceleye getirmeleri iş kazalarına neden olacağından acele etmemeli" diye konuştular.

Kişinin kendini sıcağa karşı psikolojik anlamda hazırlamasının yaşanabilecek olumsuz davranışların da önüne geçebileceğini belirten uzmanlar, evden dışarı çıkarken vatandaşın dikkat etmesi gerektiğinin altını çizerek "Bugün sıcak olabilir, gösterilmemesi gereken tepkiler verilebilir.

Ama ben sinirlenmemeliyim" düşüncesiyle hareket edilmesi gerektiğini söylediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.