21. yüzyılda engelliler

21. yüzyılda engelliler

Samsun'da, "21. Yüzyılda Türkiye'de Engelliler" konulu konferans düzenlendi.

Gazi Belediyesi ve Samsun Rehberlik Araştırma Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik kapsamında Gazi Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde  İstanbul Milletvekili görme engelli Lokman Ayva' ın katılımıyla "21. Yüzyılda Türkiye'de Engelliler" anlatıldı.

Toplantının açılışında konuşan Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, belediye olarak engellilerin her yönden desteklenmesi için gerekli desteği verdiklerini, eğitim çalışmalarına ise özellikle ağırlık verdiklerini kaydetti. AKP Samsun Milletvekili Fatih Öztürk, engellilere yeterince destek olunmadığını ve 365 gün yanlarında olunması gerektiğini kaydetti.

TBMM'ye, 'özürlüler' ifadesi yerine 'engelliler' ifadesi kullanılması için yasa değişikliği teklifi verdiklerini ifade eden AKP Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, özürlüler ifadesinin değişmesi için çalışmaların başladığını dile getirdi.

Engellilerin genel durumu, Engeliler Yasası, yaşadıkları sorunlar, devletin bakış açısı, yapılması gerekenler gibi konularda bilgi veren AKP İstanbul Milletvekili görme engelli Lokman Ayva, "Türkiye'nin engeller vizyonu ne? Türkiye temel insan merkezli bir yapıya dönüşmeye çalışıyor. Temel gereksinimler ön plana çıkmalı. Ülkede ziraat mühendisinden çok öz eğitim öğretmenine, fizyoterapiste ve psikologa ihtiyaç var" dedi.

AKP Samsun İl Başkanı Ali Akyüz, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Samsun Rehberlik ve Araştırma Müdürü Alican Usta ile çok sayıda engelinin katıldığı konferans sonrası milletvekilleri Lokman Ayva, Cemal Yılmaz Demir, Gezi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, Gazi Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi'nde eğitim alan görme engellilere bilgisayar sertifikalarını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.