Gerçekler gün gelir, ortaya çıkar!...

Ne kadar gizlenmeye çalışılsa da, gerçekler bir gün gelir ki, kendiliğinden ortaya çıkar.

Halk arasında “Kripto Ermeni” olarak bilinen kimi vatandaşlar, artık kendilerini gizleme gereği duymadıklarını söylüyor.

Kilisede vaftiz olarak İslam dinini terk edip Hıristiyanlığa geçiyorlar; Türk isimlerini değiştirip Ermeni isimleri alıyorlar. İsmini değiştirip, kilisede vaftiz olarak Ermeni kimliğine dönenler bir de dernek kurmuşlar. “Dersimli Ermeniler” adlı derneğin başkanlığını Miran Pirgiç yapıyor. Pirgiç de Selahattin olan ismini 2 yıl önce değiştirmiş; kilisede vaftiz olarak Hıristiyanlığa geçmiş.

Akit'ten Fatih Akkaya'nın sorularını cevaplayan Miran Pirgiç'e göre Türkiye'de çok sayıda asıl kimliğini saklayan Ermeni var ancak takiye yaparak kendilerini gizliyorlar. Pirgiç, “Müslümanlaşmış Ermeni” olarak nitelendirdiği bu vatandaşlara “Özünüze dönün” çağrısında bulunuyor. Pirgiç'e göre, “kimliğini gizleyen Ermeniler için eskiden vardı ama bugün artık korkulacak bir şey yok.”

Dinini ve ismini değiştirip Dersimli Ermeniler Derneği'ni kurarak “Kripto Ermenileri özlerine dönmeye” davet eden Miran Pirgiç'in geçmişi ve duruşu hayli dikkat çekiyor. BDP'de 15 yıl siyaset yaptığı ortaya çıkan Pirgiç, terör örgütü PKK'ya da sempatiyle bakıyor.

Derneklerinin 70 üyesi olduğunu söyleyen Pirgiç, Türkiye genelinde “Müslümanmış gibi görünen” kaç Ermeni olduğu konusunda, “Bunu biz söyleyemeyiz. İstiyoruz ki insanlar artık bunu açıklamaktan çekinmesinler ve çıksınlar ortaya. Dersim'de örneğin halkın yüzde 75'i Ermeni kökenlidir. Bunların bir kısmı Alevileşmiş, bir kısmı Kürtleşmiş. İç içe geçmişlik var. Amacımız Dersim'de yaşayan etnik kökeni Ermeni olan ve Ermeni milletinden olduğunu bilenlerin kendilerini daha özgür ifade edebilmeleri ve kendi kültürleriyle buluşup, diğer bölgelerdeki Ermeni milletiyle bütünleşmelerini, kendi dillerini ve inançlarını yaşayabilmelerini sağlayabilmek...” dedi.

Pirgiç, “Dersim” denilince akla ilk gelen siyasetçi olan muhalefet partimizin genel başkanı ile ilgili de şok iddialarda bulundu. Bu genel başkan ile ilgili “Annesinin Ermeni olduğu kesindir, bu bilinen bir gerçek” diyen Pirgiç, şöyle devam etti: “Fakat bu genel başkan bunu reddetmeyi tercih ediyor. Kürt olduğunu reddetmesi gibi. Oysa bunu Dersim'de herkes biliyor. Bu genel başkanın ilçesi olan Nazımiye, Ermeni yerleşim yeridir. Nitekim annesinin ismi Emoş'tur, Yemoş diyenler de vardır. Bu genel başkan bunları inkar ederek annesine hakaret etmektedir.” Bu iddia bize ait değil. Doğruluk derecesini de biz bilemeyiz. Taraflar bu konuyu açıklığa kavuşturmalı.

Bu genel başkan ile, annesinin Ermeni kökenli olduğunu çekinmeden söyleyebilmesi talebiyle görüşüp görüşmeyecekleri konusunda Pirgiç, “Görüşme ihtiyacı duymadık. Çünkü kendini inkar ediyor” dedi.

Bu muhalefet partisinin bir başka Dersimli milletvekili ile ilgili de, Ermenilere yaklaşımını çok sıcaktır. Ama ben hakkında bir şey söyleyemem. Kendisi kendini ifade edecek konumdadır. Yoksa biz kimin Ermeni olduğunu kimin Ermeni olmadığını biliyoruz, hangi aşiretlerin Ermeni olduğunu, hangi aşiretin Ermeni olmadığını biliyoruz. Ama önemli olan kişilerin kendilerini doğru ifade etmeleridir” dedi.

Dersimli Ermeniler Derneği Başkanı Miran Pirgiç, BDP ve PKK'daki Ermeni ağırlığını da doğrulayan açıklamalarda bulundu. BDP içinde Ermeni kökenli çok sayıda kişinin olduğunu söyleyen Pirgiç, örnek olarak kendisini gösterdi. “Ermenilerin 1923'ten önce en çok yaşadığı yerlerin hepsi, oy oranı olarak, BDP'nin yoğun olduğu yerlerdir. Örneğin Sason. Sason Ermenileri dünyaca meşhurdur. Sasonluların hepsi BDP'nin içindedir. Yine bir Van. Ermeni şehri olduğunu biliyoruz. Burayı da BDP kazanmıştır” diyen Pirgiç, kendisinin de yıllarca BDP'nin içinde kaldığını, BDP'nin her kolunda çalıştığını söyledi. Pirgiç “HADEP döneminden itibaren teşkilatlarda görev yaptım. Toplam 15 yıl hizmet ettim” dedi.

BDP'nin Ermenilere büyük saygı gösterdiğini, uğradıkları haksızlıkları kabul ettiklerini söyleyen Pirgiç, ancak dindar Kürtlerin kendilerine karşı mesafeli durduğundan yakındı, “Onlar dinlerini çok koyu yaşıyor, Ermenileri halen gavur olarak görüyor” diye konuştu.

Bu iddialar tamamen Dersimliler Ermeni Derneği Başkanı Miran Pirgiç’e aittir. Biz yorumsuz olarak aynen yazdık. Takdir Türk milletinin…

Önceki ve Sonraki Yazılar