Sıcak ve nemli havalar bebekleri etkiliyor

Sıcak ve nemli havalar bebekleri etkiliyor

Uzmanlar, yazın bebeklerin serin yerlerde bulundurulmasına, ancak klimadan uzak tutulmasına dikkat çekiyor.

Sıcak ve nemli havalarda en çok bebeklerin etkilendiğini belirten çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, "Yaz aylarının kendini hissettirmesiyle sıcak ve nemli hava hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Sıcak ve nemli hava yetişkinlerin yanı sıra en çok bebekleri etkileniyor. Bebekler aşırı sıcak ortamda havale riski geçirme tehlikesinde olabilir.
Bu nedenle onları serin ortamlarda tutmalıyız, ancak kesinlikle klimalı ortamda bulundurmamalıyız. Klimalı ortam olsa bile klimadan uzak tutulmalı ve içerideki sıcaklık 27 ile 28 derece olmalıdır" kaydettiler.

Bebeklerin sıcaklardan dolayı ishal hastalığına yakalanabileceğine işaret eden uzmanlar, "Bebeklerin sık sık altlarını ıslatacağından, bebeklerimizin altını mutlaka kontrol ederek, sık aralıklarla değiştirilmeliyiz.

Bebeğe verilen yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle ısı kaybından doğan terleme sonucu ter kaybını önleyecek içeceklerin ishal yapıp yapmadığına dikkat edilmelidir" ifadelerine yer verdiler.

Bebeklerin sıcaktan etkilenmemesi için beslenmesinin önemine de dikkat çeken uzmanlar anne ve babalara şu tavsiyelerde bulundular:
"Bebek ilk 6 aya kadar sadece anne sütüyle beslenmeli ve sık sık sıvı verilmelidir. Aşırı sıcaktan dolayı vücutta su kaybı olacağı için kaybı önleyecek içecekler verilmelidir. Bebeklerimizin güneşe ihtihaçları vardır. Güneşin en dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri dışında bebek güneşe çıkarılmalıdır.

Dışarı çıkarıldığında ise şapka giydirilmeli, arabasında gölgelik bulunmalı ve giysileri hafif olmalıdır. Ayrıca, yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalan bebeklerin günde 2-3 kez serin suyla banyo yaptırılması gerekiyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.