KESK'den Sosyal güvenliğe tepki

KESK'den Sosyal güvenliğe tepki

KESK Ordu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mecit TANRIVERDİ: Neredeyse 4 yıldan bu yana Kamuoyunun gündemini meşgul eden ve bu süre zarfında Meclis Komisyonlarında, Genel Kurullarında, Cumhurbaşkanlığı Makamında ve Anayasa Mahkemesinde defalarca gelip-gide

KESK Ordu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mecit TANRIVERDİ;" Neredeyse 4 yıldan bu yana Kamuoyunun gündemini meşgul eden ve bu süre zarfında Meclis Komisyonlarında, Genel Kurullarında, Cumhurbaşkanlığı Makamında ve Anayasa Mahkemesinde defalarca gelip-giden SSGSS yasa tasarısı, AKP"nin ısrarı yüzünden bir kez daha Meclis Genel Kurulu"na sunulmak isteniyor" dedi.

  Tanrıverdi yaptığı yazılı açıklamanın devamında :

Neredeyse 4 yıldan bu yana Kamuoyunun gündemini meşgul eden ve bu süre zarfında Meclis Komisyonlarında, Genel Kurullarında, Cumhurbaşkanlığı Makamında ve Anayasa Mahkemesinde defalarca gelip-giden SSGSS yasa tasarısı, AKP"nin ısrarı yüzünden bir kez daha Meclis Genel Kurulu"na sunulmak isteniyor.

  SSGSS yasasının bunca zamandır yasalaşamamasının nedeni, bu yasanın toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere değil, IMF ve Dünya Bankasının taleplerini yerine getirmek üzere hazırlanmış olmasıdır.

   İşçilerin, kamu çalışanlarının, bağ-kurluların, emeklilerin, işsizlerin, kadınların kısacası toplumun emeğiyle geçinen tüm kesimlerinin tepkisini çeken bu yasa, bir “reform” yasası değil, bir “yıkım” yasasıdır. Bu yasanın tek amacı, “sosyal devlet” anlayışını tümden ortadan kaldırmaktır.

   Bilindiği gibi, SSGSS yasasına karşı kamuoyunda oluşan büyük tepki ve Emek Platformu"nun kararlı duruşu neticesinde geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Emek Platformu ile bazı görüşmelerde bulunmuş; bu görüşmeler sonucunda bazı maddelerde Hükümet geri adım atmış, fakat yasanın bütünlüğüne yönelik özde bir değişim olmamıştır.

  Diyalog sürecinde hükümetin attığı geri adım, hak kayıplarımızın bir kısmını ortadan kaldırır nitelikte olsa da, yasa geleceğimizi tehdit etmeye devam etmektedir.

  KESK, temel parametrelerde bütünlüklü bir değişim olmadığı sürece SSGSS yasasına karşı mücadele etmekte kararlıdır. Hükümet SSGSS yasasına karşı toplum vicdanında oluşan rahatsızlığı gidermeden, emek örgütlerinin taleplerini karşılamadan, toplumsal bir mutabakat sağlamadan bu yasayı genel kurula taşımamalıdır.
Herkes için sağlık ve sosyal güvenlik hakkı istiyoruz!" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.