23 Bin Okuryazarımız daha oldu

23 Bin Okuryazarımız daha oldu

1 Şubat 2012 tarihi itibariyle ilimizde 22.736 kişi Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslara alınarak ya da bazılarının evlerinde öğretmenler görevlendirilerek vatandaşlarımız okur-yazar yapılmıştır. Böylece ilimizde kampanya dâhilinde hedeflenen nüfus

 

Okuma yazma bilmeyen vatandaşların, eğitim hizmetlerinden yararlanarak okur-yazar hale getirilmesi amacıyla Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde, Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde ve Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünde, 2008 yılından buyana yürütülen “Ana-Kız Okuldayız“ okuma-yazma kampanyası kapsamında Ordu’da 23 bin kişi okur-yazar hale getirildi.

 

 

23 Bin

Okuryazarımız

daha oldu
“Ana-Kız Okuldayız” kampanyasının Ordu’da amacına ulaşması için yoğun gayret ve çaba gösterildiğini belirten Vali Orhan DÜZGÜN, “Ordu’da göreve başladığımdan bir süre sonra “Ana-Kız Okuldayız” okuma-yazma kampanyası başta olmak üzere bazı eğitim kampanyalarında Türkiye genelinde son sıralarda yer aldığımızı öğrendim. Bu olumsuz tablonun giderilmesi, kampanyaların amacına uygun ve etkin bir şekilde yürütülmesi için bir dizi tedbir aldık. 14 Ekim 2010 tarihinde bir genelge yayınlayarak ‘Ana-Kız Okuldayız’ okuma-yazma kampanyasının ilimiz genelinde etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla İl Milli Eğitim, İlçe Milli Eğitim ve Halk Eğitim Merkezi müdürleriyle sık sık toplantılar yaparak, okuma-yazma kurslarının sonuçlarını değerlendirdik. Kurslarda başarılı olan ilçelerimizi ve yöneticilerimizi ödüllendirdik. Kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz için mezuniyet törenleri düzenledik. Eğitim kampanyalarını Aylık Takip Toplantıları gündemine almak suretiyle sürekli takip ettik. Sonuçta son iki yılda başta kadınlar olmak üzere 23 bin kişi okuma-yazmayı öğrendi” dedi.


Ordu’da yürütülen “Ana-Kız Okuldayız” okuma-yazma kampanyasıyla ilgili detaylı bilgiler de veren Vali DÜZGÜN, şunları kaydetti; “Günümüzde eğitim öğretime önem verilmesi gerektiği herkes tarafından bilinmesine rağmen ülkemizin kırsal kesimlerinde bazı ailelerde özellikle kız çocuklarının eğitimine yeterli önem verilmediği görülmektedir. İnsanların kendilerini ve toplumsal ihtiyaçlarını bireysel olarak ifade edebilmeleri, okuma yazma becerilerini kazanmaları ile mümkün olmaktadır. Kampanyanın hedefleri doğrultusunda 1 Şubat 2012 tarihi itibariyle ilimizde 22.736 kişi Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslara alınarak ya da bazılarının evlerinde öğretmenler görevlendirilerek vatandaşlarımız okur-yazar yapılmıştır. Böylece ilimizde kampanya dâhilinde hedeflenen nüfusun % 45’i okur-yazar haline getirilerek, iki yıl önce 81’inci sırada olan ilimiz, 32.sıraya çıkmıştır. Kampanya halen devam etmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.