Soya'da Irak'a sabun ihracatı

Soya'da Irak'a sabun ihracatı

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli tarım ürünü fındığın yemeklik yağını üretime kazandırarak 'Çotanak' markası adı altında piyasaya süren Ordu Yağ Sanayi A.Ş. 'den yeni ürettiği...

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli tarım ürünü fındığın yemeklik yağını üretime kazandırarak 'Çotanak' markası adı altında piyasaya süren Ordu Yağ Sanayi A.Ş. 'den yeni ürettiği 'Çotanak Seranut' markalı temizlik ürünlerini Irak'a ihraç etmeye başladıklarını söylendi.

1964 yılında soya yağı üretmek üzere faaliyete geçen, aradan geçen yıllar içerisinde fındık, ayçiçeği, soya, mısır, ideal ve kanola yağları üreterek sıvı yağ sektöründe söz sahibi konuma gelen Ordu Yağ Sanayi, bu ürünlere temizlik ürünlerini de ekleyerek ihracat portföyünü genişletti. Fındık özlü sabun başta olmak üzere temizlik ürünleri üretimini arttırdıklarını belirten Ordu Yağ Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sedat Murat Bayrak, Karadeniz Bölgesi gibi sanayinin zor geliştiği bir yörede üretimlerini ve satışlarını aksatmadan sürdürdüklerini söyledi.

Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, ABD, İsrail, Irak ve Gürcistan'a sıvı yağ ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Bayrak, yeni üretimine başladıkları temizlik ürünlerini de ihraç etmeye başladıklarını dile getirdi. İlk etapka Gürcistan ve Irak'a ihracat yaptıklarını belirten Bayrak, "Atıl durumda olan temizlik ünitesini günde üç vardiya 24 saat çalışır duruma getirdik ve sıvı sabun, katı sabun, bulaşık deterjanı, çamaşır yumuşatıcısı, çamaşır suyu,yüzey temizleyici, cam temizleyici üretmeye başladık.

Temizlik ürünlerimizin ihracatına Gürcistan'la başladık. Şimdi ise Irak pazarına yöneldik ve ilk aracımızı yükleyerek Irak ihracat startını verdik. Söz konusu ihracatın ilk partisi 20 ton olup toplamı 350 ton'dur. Maddi karşılığı ise yaklaşık 500 bin dolardır.

Ülkeye mal olmuş Çotanak markası ile yurt dışı pazarda gördüğümüz ilgi bizleri sevindiriyor. Çotanak artık kabuğuna sığmıyor. Başlattığımız ihracat atağını daha da geliştirerek üretimimizin büyük bir kısmını ihracata ayıracağız" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.