Sinop'a Karadeniz'in en büyük tersanesi

Sinop'a Karadeniz'in en büyük tersanesi

Karadeniz'in en büyük tersanesi Sinop'ta kuruluyor. 130 dönümlük alan üzerine kurulacak olan tersanede okyanusta seyreden offshore tipi gemiler üretilecek.

Karadeniz'in en büyük tersanesi Sinop'ta kuruluyor. 130 dönümlük alan üzerine kurulacak olan tersanede okyanusta seyreden offshore tipi gemiler üretilecek.


Tarihi Sinop Cezaevi'ni çevreleyen kale surlarının hemen altında kısıtlı bir alanda faaliyetini sürdüren özel bir firmaya ait mevcut tersane için, Gerze ilçesinde 80 bin metrekarelik yeni bir alan hazırlanıyor. Yaykıl köyü Çakıroğlu mevkisinde süren çalışmalar kapsamında yol ve zemin sıkıştırma çalışmaları devam ediyor. Deniz dolgusuyla birlikte toplamda 130 dönümlük bir alanda kurulacak olan tersanede yaklaşık bin 200 kişiye istihdam sağlayacak.


AK Parti Sinop İl Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, beraberindeki parti yönetimi ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi. Taşkınlar Gemi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisi Süreyya Taşkın ile görüşen Üçüncüoğlu, tersaneye ulaşımı sağlayacak olan güzergahın il genel meclisinden geçerek İl Özel İdaresi yol ağına alındığını hatırlatarak, yoldaki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Amaçlarının 5084 sayılı Teşvik Yasası doğrultusunda yatırımcının önünü açmak olduğunu belirten Üçüncüoğlu, "Sinop'ta teşvik yasası çerçevesinde hükümetimizin verdiği destekle yatırımcılarımızın alt yapısını hazırlamak için büyük bir çalışma yapılmaktadır.

Bu gibi yatırımlar Sinop'un önünü açacaktır. Tarihte tersane kenti olan Sinop'ta tersane kurmak isteyen diğer yatırımcılarımızın hükümet olan elimizden gelen katkı ve yardımı sağlayacağız. Bu kapsamda tüm yatırımcılarımızı Sinop'a davet ediyoruz. Şu anda alt yapı çalışmaları devam eden yeni tersanenin Sinop'ta önemli bir istihdam oluşturacak" dedi.


Tersane hakkında teknik bilgi veren Taşkınlar Gemi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisi Süreyya Taşkın ise tersanede 3 vardiyada bin 20 kişinin istihdam edilebileceğini söyledi. Taşkın, "Projede 2 adet iskele bulunuyor.

Rıhtım ise tersanenin deniz ile birleştiği sahil şeridi boyunca 590 metre boyunda ve 'artı 3 metre' kotunda olacak. Şu anda zeminle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Tersanede biri 96 metre, diğeri 120 metre boyunda iki adet kızak olacak.


Burada bu ebatlardaki spesifik gemilerin seri imalatını düşünmekteyiz. Bunlar kuzey denizi balıkçı gemileri ve okyanusta seyreden offshore tipi gemiler. Putzdksnyd yaklaşık 25 bin metrekare kapalı alan mevcut. Geriye kalan alan smd açık alan olarak kullanılacak. Aynı anda, tek vardiyada 400 kişi, yani 3 vardiya olarak çalışıldığında bin 200 kişi tersanemizde çalışabilecek" diye konuştu.


Vali Zeki Şanal ise, yapılacak tersanenin Sinop ve Sinop'taki istihdam açısından büyük bir kazanım olacağını belirterek, yatırımcıya her türlü kolaylığın sağlandığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.