Sigorta Prim Oranları 5.5 Puan Düşürülmeli

Sigorta Prim Oranları 5.5 Puan Düşürülmeli

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, hükümetin halen TBMM gündeminde olan Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda, sigorta prim oranlarının 5.5 puan indirilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM'de tartışılan Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı hakkında eleştirilerde bulunan Milletvekili Rıdvan Yalçın, parti olarak bu konuda bir önerge verdiklerini belirtti. Milletvekili Yalçın, önergelerinde de belirttikleri gibi sigorta prim oranlarında 5.5 puan indirime gidilmesi gerektiğini belirterek, "Bu kabul edilirse iktidar partisi de kendi yazdığı hükümet programına uygun hareket etmiş olur" dedi.

Milletvekili Yalçın, "Parti olarak verdiğimiz önergede prim oranlarının işveren ve çalışan bakımından sigortalı için 2 puan, işveren için 3.5 puan olmak üzere toplam 5 buçuk puan indirim öngörmekteyiz. Aslında bu indirim oranı bizim icat ettiğimiz bir husus da değildir. İktidar partisinin hükümet programını okuyanlar, orada da açıkça prim oranlarının öncelikle 5 puan olmak üzere kademeli olarak indirileceğinin öngörüldüğünü hatırlayacaklardır.

Biz aslında bu önergeyle, Hükümete, programında kamuoyuna
yaptığı taahhüdü yerine getirme imkanı da sunuyoruz. Bu nedenle eğer kamuoyunu yanıltmak, boşuna bir beklenti oluşturmak amacı taşımadan yapacaklarınızı bu programa yazdılarsa önergemize destek vereceklerine inanıyoruz" diye konuştu.

"YÜKSEK VERGİ KAYIT DIŞINI KÖRÜKLÜYOR"

Vergi sisteminde en büyük sorunun kayıt dışı olduğunu, ancak bunu oluşturan sebebe bakıldığında daha vahim bir tabloyla karşılaşıldığını vurgulayan MHP Milletvekili Yalçın, şöyle konuştu: "Hükümetin TBMM gündemine getirdiği bu tasarının önemli gerekçelerinden biri de kayıt dışılığın önlenmesidir.

Ancak neredeyse ülkemizdeki bütün işverenlerin resmi kayıtları dışında bir de gayri resmi defter tutmak zorunda kalmalarının en önemli nedeninin yüksek vergi ve yüksek prim yükü olduğu unutulmamalıdır.

Büyümenin yavaşladığı, işsizliğin arttığı, üretim yerine yabancıların ürettiklerinin bayiliğini yapmanın moda olduğu bugünlerde önergemiz daha da önemli hale gelmektedir. Bu önemin, umarız,
siyaseti de kayıt dışı bir anlayışla yapan iktidarın da farkında olduğuna inanmak istiyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum