Sigara, yıllık 300 bin kişinin ölüm nedeni

Sigara, yıllık 300 bin kişinin ölüm nedeni

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yılda 300 bin insan hayatını sigaradan dolayı kaybettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yılda 300 bin insan hayatını sigaradan dolayı kaybettiğini açıkladı.

"Her yıl tsunami yaşanıyor"
Bunların 100 bini kanserden. Yani her yıl sigaradan bir şehrimiz yok oluyor. Sigara nedeniyle Türkiye'de her yıl bir tsunami yaşanıyor" dedi.

Meme kanseri-sigara ilişkisi
Malatya'da Tabipler Odası'nın davetlisi olarak Belediye Konferans Salonu'nda "Kanser" konulu bir konferans veren Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Bugün biliyoruz ki, sigara ile ilişkisi olmayan herhangi bir kanser türü yok. Çok yakın zamana kadar kadınlardaki meme kanserinin sigara ile ilişkisi olmadığını düşünüyorduk. Ama geçen aylarda çıkan çalışmalar gösterdi ki, özellikle pasif içiciler büyük risk altında. Ülkemizde en sık görülen kanser, akciğer kanseridir.


Avrupa'da akciğer kanserinin en sık görüldüğü ülke

Acaba komşu ülkelerde nasıl? Avrupa'da akciğer kanserinin en sık görüldüğü ülkeyiz. Diğer kanserler hiçbir şekilde kıyaslanamayacak ölçüde azken, maalesef akciğer kanseri çok fazla. Niye fazla? Çünkü Türkiye'de her gün 17 milyon paket sigara tüketiyoruz. Sigarayı keserseniz yüzde 99 akciğer kanseri olmazsınız, gırtlak kanseri olmazsınız" dedi.

"İçiyorsanız, tetiği çekiyorsunuz demektir"
Türkiye'nin sigarayı bırakma sıralamasında Cezayir, Ekvator, Şili, Güney Afrika'dan daha kötü bir durumda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Tuncer, "Sigarayı bırakamıyoruz. Dünyada 1 milyardan fazla 0-14 yaş arasında çocuk pasif içici. Türkiye'de ise 12 milyon çocuk evlerinde sigara ile karşılaşıyor. Size bir tabanca versem, içinde altı mermilik bir tabanca olsa. Bu altı mermiden üçünü çıkartsam. Rus ruleti oynayacaksınız. Çocuğunuzun kafasına dayayıp acaba tetiği çeker miydiniz? Eğer evinizde sigara içiyorsanız tetiği çekiyorsunuz demektir. Şans yüzde 50. Sigara ile karşılaşan iki kişiden biri sigara nedeniyle ölüyor. Yani tetiği çekiyorsunuz. Hiçbir ölüm makinesinde bu kadar yüksek risk yok.

"Hiçbir makine sigaranın ki kadar insan öldürmüyor"

Dünyada hiçbir öldürücü makine, kitle imha silahı sigara kadar insan öldürmüyor. Dünyada her sekiz saniyede bir insan ölüyor. Türkiye'de yılda 300 bin insan hayatını sigaradan dolayı kaybediyor. Bunların 100 bini kanserden. Yani her yıl sigaradan bir şehrimiz yok oluyor. Sigara nedeniyle Türkiye'de her yıl bir tsunami yaşanıyor" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.