Karakış" memurun mutfağında yangın çıktı"

Karakış" memurun mutfağında yangın çıktı"

Türkiye Kamu-Sen Ordu Şube Başkanı Bekir Karakış, zorunlu tüketim ürünlerine gelen zamlar sonrasında açlık sınırının altında maaş alan memur ...

Türkiye Kamu-Sen Ordu Şube Başkanı Bekir Karakış, zorunlu tüketim ürünlerine gelen zamlar sonrasında açlık sınırının altında maaş alan memur sayısının 693 binden 1 milyon 37 bine çıktığını belirterek, "Bu durum memurun mutfağında yangın çıktığını göstermektedir" dedi.


Bekir Karakış yaptığı açıklamada, 2008 yılında yaşanan gelişmelere bağlı olarak, enflasyonda görülen artışın memurları zor durumda bıraktığını, özellikle enerji ve gıda fiyatlarındaki yüksek enflasyon karşısında memur maaşları sürekli gerilediğini belirtti.


Zorunlu tüketim harcamalarındaki artışın memur maaşlarını geçmesi ile yılın ilk beş aylık döneminde 344 bin memurun daha maaşı açlık sınırının altına düştüğünü kaydeden Karakış, "Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre 2007 yılının Aralık ayında 895 YTL olan açlık sınırının altında maaş alan 693 bin memur bulunmaktaydı.

 2008 yılının ilk beş ayında açlık sınırı yüzde 9.2 artarak 977 YTL'ye ulaştı. Ancak bu dönemde memur maaşlarına yüzde 2.1 ile yüzde 4 arasında artış yapıldı. Açlık sınırında görülen yüzde 9.2'lik artış, memur maaşlarının yüzde 5 ile yüzde 7 arasında erimesine neden oldu.

Bu da 344 bin memuru daha açlık sınırının altına itti.. 2007 yılının Aralık ayında memurların yüzde 28.4'ü açlık sınırının altında maaş alırken, bu oran 2008 yılının Mayıs ayında yüzde 42.5'e çıktı. Araştırma sonucunda 1 milyon 037 bin 343 memurun açlık sınırının altında maaş aldığı tespit edildi. Daha önce açlık ile yoksulluk sınırı arasında maaş alan 1 milyon 610 bin 934 memur sayısı ise bu dönemde açlık sınırının altına düşenler nedeniyle 1 milyon 386 bin 380'e geriledi" diye konuştu.


Araştırmaya göre refah ücreti seviyesinde maaş alan memur sayısı yalnızca 17 bin 86'da kaldığını, refah ücreti seviyesinde maaş alan memurların oranı yüzde 0.72 olarak tespit edildiğini kaydeden Karakış,

 "Yapılan araştırma memurun mutfağında yangın çıktığını göstermektedir. Kamuda devletin asli ve sürekli görevlerini yerine getiren personelin neredeyse yarısı açlık sınırının altına düşmüştür.

Gıda fiyatları başta olmak üzere, zorunlu harcama kalemlerinde görülen artışlar, memurlarımızı açlığa mahkum etmiştir. Hükümet, bir an önce memurlara ocak ayından itibaren enflasyon farkı ödeyerek, memurun mutfağında çıkan yangını söndürmelidir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.