İstanbul çevresini ölümcül keneler sardı!

İstanbul çevresini ölümcül keneler sardı!

Kene yapışması nedeniyle ölenlerin sayısı her gün artıyor. Yeni bir bilgi ise ürküttü. Kırım Kongo taşıyan keneler bakın nerede bulundu? Türkiye kene vakaları ile sarsılıyor...

Türkiye kene vakaları ile sarsılıyor. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi kurbanları toprağa verilirken, özellikle hafta sonları pikniğe gidenler soluğu hastanelerde alıyor. Uzmanlar keneye karşı alınması gereken önlemleri sıralıyor. Kafalardaki en büyük soru ise öldürücü virüs taşıyan kenelerin büyük şehirlere ulaşıp ulaşmadığı?

KENE KONFERANSINDA ORTAYA ÇIKTI

Taksim The Marmara Otel'de gerçekleştirilen 'Viral Haemorrhagic Fevers' konferansında İstanbul il sınırları içerisinde toplanan kenelerin ölümcül virüs taşıdığı ortaya çıktı. İstanbul kırsalında sığır ve kamplumbağalardan kene toplayan Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu, kenelerin Ankara Üniversitesi'nde incelendiğini ve raporda İstanbul'daki kenelerin nairovirüslü kenenin en aktif taşıyıcısı olan 'Hyalomma marginatum marginatum 'türüne ait olduklarını söyledi.

KIRIM KONGOLU KENELER İSTANBUL'DA

Ulaşoğlu, İstanbul"un risk altında olduğunu savunuyor. İstanbul"da KKKA'ne neden olan Nairovirüsü taşıyan kene türü olmadığının açıklandığını ama bunun doğruyu yansıtmadığını belirten Ulaşoğlu, "İstanbul sınırları içerisindeki kırsalda sığır ve kaplumbağa üzerinden keneler topladım. Sığır köye yakın alandaki ahırda, diğeri de ilaçlanmış bir alandaki kaplumbağadan aldığım keneleri, Ankara Üniversite'si Veteriner Fakültesi'nden kene uzmanı Prof.Dr.Zafer Karaer'e götürdüm. Yapılan araştırmada nairovirüslü kenenin en aktif taşıyıcısı olan 'Hyalomma marginatum marginatum 'türü kene çıktı. Bu zaten İstanbul için büyük riskdir” diyor.

ERKEN TEŞHİS KURTARMIŞ

Ulaşoğlu, İstanbul sınırları içerisinde gerçekleşen kene ısırması sonucu bugüne kadar 2 kişinin KKKA olduğuna dikkat çekerek, bunlardan birinin 8 yaşında bir çocuk olduğu, diğerinin de Avrupa yakasında 2007'de görüldüğünü söyleyerek ekledi: “Bu hastalar erken teşhis sonucu ölmedi, kurtuldu".


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.