Bakan Nükleer Santrali kafasına koymuş

Bakan Nükleer Santrali kafasına koymuş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santralden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Nükleer santral bir mecburiyettir. Vazgeçmemiz mümkün değildir, kuracağız" dedi.

    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santralden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Nükleer santral bir mecburiyettir. Vazgeçmemiz mümkün değildir, kuracağız" dedi.

  Enerji Verimliliği (EN-VER) Projesi kapsamında Ordu'ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ordu Valiliği'ni ziyaret etti.

   Vali Said Vakkas Gözlügöl tarafından karşılanan Bakan Güler, valilik toplantı salonunda partili yöneticiler, daire müdürleri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada enerji verimliliğiyle ilgili alınacak tedbirleri açıklayan Bakan Güler, küresel ısınmanın mevsimleri ortadan kaldırdığını, bu durumda enerjiyi tasarruflu kullanmak gerektiğini belirtti.

  Öncelikle akkor lambaları verimli lambalarla değiştireceklerini belirten Bakan Güler, sanayide kullanılan motorlar ile evlerde kullanılan beyaz eşyaların tasarruflu modelleriyle değiştirilmesine çalışacaklarını kaydetti. Bakan Güler, "80 milyon adet akkor lambayı değiştireceğiz. Verimsiz ve yüksek enerji harcayan beyaz eşyaların daha verimli A grubu ürünlerle değiştirilmesini öneriyoruz.

  Bunun dışında sanayideki motorların değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü enerjide büyük ölçüde dışarıya bağımlıyız. Elektriğimizin
yarısını doğalgazdan üretiyoruz. Eğer bu verimliliği sağlarsak ülkemizin dövizi dışarı gitmeyecek hem de çevremizi kirletmeyeceğiz. Bunu yaptığımız zaman karbondioksit açısından yılda yaklaşık 160 milyon ağaç kazanmış oluyoruz. Her 80 vat da cebimize 70 YTL kalıyor ve karşılığında da iki Keban Barajı karımız oluyor" diye konuştu.

4 BÖLGENİN ELEKTRİĞİ İHALEYE ÇIKIYOR
Bu yıl ilk etapta 4 bölgenin elektrik dağıtım ihalesinin yapılacağını da belirten Bakan Güler, "Elektrik dağıtım ihale çalışmaları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

  Bu nedenle en son gelişmeleri onlardan alınması daha doğru olacaktır. Dağıtım ihalesine 4 bölge girecek. Beklentiler ve rakamlar en doğru şekilde onlarda alınabilir.çünkü birkaç gündür bende Ankara dışındayım" şeklinde konuştu.

  Nükleer santral karşıtlarının düzenledikleri eylemlere de anlam veremediğini belirten Bakan Güler, bu konuda şunları söyledi:

  "Tepkiler var diye nükleer enerjiden vazgeçecek değiliz. Nükleer enerji, Türkiye'nin ihtiyacıdır. Bütün dünyada nükleer enerjiye geçiş var. 2 gün önce Roma'da 80 enerji bakanlarıyla görüşme yaptık. Hepsi büyük ölçüde geçiş çalışması yapıyor. Bazıları kararlarını aldılar. ABD'de 30 tanesi birden kuruluyor. İskandinav ülkeleri de aynı şekilde.

 Diğer ülkelerde de yoğun bir faaliyet var. Bu bir mecburiyet. Dolayısıyla ülkemizin aydınlık geleceğinde, nükleer enerjinin mutlaka olması lazım. Bu bir ihtiyaç ve mecburiyettir vazgeçmemiz mümkün değildir. Bu nedenle kuracağız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.