Alemdaroğlu  serbest bırakıldı

Alemdaroğlu serbest bırakıldı

Ergenekon Operasyonu soruşturması kapsamında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen ve buradaki savcılık sorgusu sonrası tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, tutuksuz yargılanmak üzere s

Alemdaroğlu yaşı ve sağlık durumu nedeni ile serbest bırakıldı

Ergenekon Operasyonu soruşturması kapsamında Beşiktaş"taki İstanbul Adliyesi"ne sevk edilen ve buradaki savcılık sorgusu sonrası tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Alemdaroğlu"nun, yaşı ve sağlık durumu nedeni ile serbest bırakıldı.
Kemal Alemdaroğlu ile birlikte adliyeye sevk edilen Ulusal TV Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever ve Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk ile Adnan Akfırat hakkında ise tutuklanma kararı verildi. Adliyeye getirilen İbrahim Benli ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Alemdaroğlu"na yurt dışı yasağı konulduğu öğnerildi. Alemdaroğlu"nun, her ayın 1"i ve 15"inde polis merkezine giderek imza atması istendi. Mahkeme tutanağında, Alemdaroğlu hakkında suç ve deliller dikkate alındığında tutuklanması gerektiği ancak yaşı ve sağlık durumu dikkate alınarak serbest bırakıldığı yer aldı.

Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Kemal Alemdaroğlu, "Anayasaya, yasalara, demokrasi hayranı kişilere yakıştırılamayacak bir suçlama. Hepimizin takdir edeceği nedenlerle yapılmıştır. Yargının bazı kararları, arkadaşlarımızla ilgili olsa da yargıya saygılıyız. Bu arada emniyet mensuplarına, bizleri üç gün ağırladıkları için teşekkür ediyorum. Türk toplumu, bu Ergenekon soytarısının ne demek olduğunu, ortaya çıkmasını ve iktidar sahiplerinin Ergenekon üzerinden bir takım mesajlar üretmesini ve çalışmalar yapmasını ödeyecektir. Türk toplumunun sağduyusuna inanıyorum. Ve yargı da bunu en güzel şekilde gösterecektir." dedi.

Alemdaroğlu"nun açıklamalarının ardından avukatı Metin Çetinbaş, açıklama yaptı. Suçlamaları eleştiren Çetinbaş, "Bazı yayınlarla yargıya baskı yapılmaktadır. Yargının bağımsızlığı zedelenmektedir." dedi. Çetinbaş da Alemdaroğlu gibi emniyet mensuplarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞII KONULDU

""Ergenekon soruşturması"" çerçevesinde sevk edildiği nöbetçi mahkemece serbest bırakılan eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Nöbetçi mahkemenin kararında, ""Kemal Alemdaroğlu"nun üzerine atılı olan suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğuna"" dikkat çekilerek, ""bunun tutuklamanın şartlarını oluşturacağı"" ifade edildi.

Kararda, ""şüphelinin yaşı ve sağlık durumu dikkate alınarak, CMK"nın 109. maddesinin 3. fıkrası uyarınca yurt dışına çıkışının yasakladığı"" belirtildi.

Kemal Alemdaroğlu"nun aynı madde uyarınca, mahkemeye bildirdiği ikamet adresinin bulunduğu yerin polis merkezine her ayın 1. ve 15. günlerinde kendisi için uygun herhangi bir saatte başvurarak imza vermek şeklinde adli kontrol altına alınmasına hükmedilen kararda, Alemdaroğlu"nun, ""bu uygulamaya bir gün bile uymadığı takdirde CMK"nın 112. maddesi gereğince hakkında hemen tutuklama kararı çıkarılabileceği"" konusunda ihtar edildiği de kayda geçirildi.

ALEMDAROĞLU"NUN AÇIKLAMASI

Bu arada, Alemdaroğlu, adliyeden çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hakkındaki suçlamanın, Anayasa"ya, yasalara saygılı, demokrasi hayranı kişilere yakıştırılamaz bir suçlama olduğunu söyledi.""Aslında hepinizin takdir edeceği nedenlerle yapılmıştır"" diyen Alemdaroğlu, yargıya saygılı olduğunu ifade etti.

Emniyet güçlerine de kendisini gayet güzel ağırladıklarını belirterek teşekkür eden Alemdaroğlu, ""Birilerinin, iktidar sahiplerinin Ergenekon üzerinden birtakım mesajlar iletmesini ve Ergenekon üzerinden birtakım çalışmalar yapmasını mutlaka ödeyecektir. Ben Türk toplumunun gücüne, özverisine, sağduyusuna inanıyorum. Ve yargı da bunu en güzel şekilde gösterecektir"" diye konuştu.

ALEMDAROĞLU"NUN AVUKATI ÇETİNBAŞ

Alemdaroğlu"nun avukatı Metin Çetinbaş da Türkiye"nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade ederek, ""yargı bağımsızlığının zedelenmeye çalışıldığını"" ileri sürdü.

Herkesi hukuk devleti kurallarına uymaya davet ettiğini belirten Çetinbaş, şu görüşleri savundu:

""Başta sayın Başbakan ve bazı bakanlar olmak üzere Türkiye ve dünya kamuoyunun gündeminde olan bu soruşturmada şüphelilerin aleyhine art arda açıklama ve yayınlar yapılmaktadır. Yargıyı etki altına alma gayreti gösterilmektedir. Anayasal suç işlenmektedir. Yetkili ve görevli adli makamların şüpheliler hakkında yasal gereğini yapacağına inanıyorum.""

""Birbiriyle hiç ilgisi olmayan iki farklı olayın karşılaştırılmaya, kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını"" öne süren Çetinbaş, ""Görev ve unvanı ne olursa olsun, kimsenin yüce Türk adaletine etki edemeyeceğini, son kararlar verildiğinde göreceğimize inanıyorum. Türk adalet sistemine, yargıç ve savcılarına güveniyoruz, güvenmeye devam edeceğiz"" diye konuştu.

Çetinbaş, Alemdaroğlu"nun gözaltına alınmasıyla birlikte kurallara uygun ve insanca uygulamalarından dolayı kolluk kuvvetlerine de teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.