Acillerde yönetmelik değişti önce tedavi

Acillerde yönetmelik değişti önce tedavi

hastanelerin yönetmeliği değişti. Acil servise gelen hastalara parası, sağlık güvencesi olup olmadığı sorulmayacak.

hastanelerin yönetmeliği değişti. Acil servise gelen hastalara parası, sağlık güvencesi olup olmadığı sorulmayacak.

Yönetmelikte yeni yapılacak düzenlemelere göre, özel hastaneler, acil vakaları hastanın sağlık güvencesi veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakmaksızın kabul etmek zorunda olacak.

Hizmet bedelinin tahsili ile ilgili işlemler, acil müdahale sağlandıktan sonra yapılacak.

Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları ve Özel Hastaneler Hakkındaki Yönetmeliklerde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemelere göre, özel hastanelerde görev yapan hekimler, en fazla iki sağlık kuruluşunda; yan dallarda uzman olan hekimler ise en fazla üç sağlık kuruluşunda çalışabilecek.

Ücretli veya ücretsiz izinli sayılarak yurt dışına gönderilen kamu görevlisi hekimler ile ilgili mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri bulunan hekimler hariç olmak üzere, yurt dışında en az iki yıl süreyle mesleğini icra eden hekimler bu maddedeki planlamadan istisna tutularak Türkiye'de meslek icra edebilecek.

Sağlık kuruluşlarında acil sağlık hizmeti verilmesi ve acil vakaların, hastanın sağlık güvencesi veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakılmaksızın kabul edilmesi ve gerekli tıbbi müdahalenin yapılması zorunlu olacak.

Sağlık kuruluşları, acil vakalarda gerekli ilk acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınamayacak.

Acil olarak sağlık kuruluşuna müracaat eden hastaların acil tıbbi müdahale ve tedavileri yapılırken hiçbir surette tedavi masraflarının nasıl karşılanacağı sorgulanmayacak.

Özel hastanelerin acil ünitesinde günün her saatinde hekim bulundurulması da zorunlu olacak.

Hastanın nakli ve sevk edildiği hastanedeki tedavisiyle ilgili zorunlu giderler, sevk eden hastane tarafından karşılanacak, hastadan talep edilemeyecek, hastadan ücret farkı da alınamayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.