TMO bu yılda fındığın ana kurumu olacak

TMO bu yılda fındığın ana kurumu olacak

AKP Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, "TMO bu yılda fındığın ana kurumu olacaktır" dedi.

AKP Ordu Milletvekili Enver Yılmaz, 'Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) stokta bulunan fındıkları değerinin altında satarak, 2008 yılında piyasadan çekileceği' şeklindeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, "TMO bu yılda fındığın ana kurumu olacaktır" dedi.

Fındık spekülatörlerinin piyasayı bulandırmak istediğini, ancak üreticinin bunlardan etkilenmemesi gerektiğini dile getiren Enver Yılmaz, herkesin TMO konusunda içinin rahat olmasını istedi.

 TMO'nun bu yıl da FİSKOBİRLİK' i yanına alarak fındık sektöründe var olacağını belirten Yılmaz, piyasa talebi olmadığı sürece hiç satış yapılmadığını ve yapılmayacağını kaydetti. TMO'nun 28 Mayıs tarihine kadar ortalama 4 YTL fiyatla 4 bin 500 ton fındık sattığını hatırlatan Yılmaz, "28 Mayıs tarihinden sonra TMO, 2005 mahsulü için 3 YTL, 2006 için 3.80 YTL, 2007 yılı içinde 4.40 YTL satış fiyatı belirledi.

 TMO bu fiyatların altına kesinlikle düşmeyecektir. Kısmi olarak gözüken mağduriyet önümüzdeki sezon için üreticinin lehine olacaktır" diye konuştu.

"CÜZİ SATIŞ YAPILDI"

TMO'nun 2005 yılından itibaren fındık sektörüne girip alım yaptığını hatta FİSKOBİRLİK' in 40 bin 700 ton fındığına da aldığını belirten AKP Ordu Milletvekili Yılmaz, şöyle konuştu: "TMO, 2006 yılında 187 bin 500 ton, 2007 yılında 95 bin 500 ton olmak üzere toplam 324 bin ton fındık almıştır.

Almış olduğu fındığın parasını da yarısını peşin kalanını 15 gün içinde ödemiştir. Üreticiyle de tek kuruş borcu yoktur. Sektörel anlamda da fındık tarihinin en fazla stok yapıldığı döneme rastlamıştır. TMO, 2006-2007 sezonu üreticiden ve ayrıca FİSKOBİRLİK' ten aldığı fındıkları bugüne kadar bekletmek suretiyle piyasada fiyat istikrarı sağlamıştır. Bu döneme ait katlanılan mali yük ise yaklaşık 1 milyar doların üzerindedir.

Bu doğrultuda kamu mali yapısının en az maliyetle etkilenmesi, fındıkların muhafaza sürecinin sıkıntı oluşturması, yeni sezon için depo imkanı oluşturulması, uygun fiyatla fiyat arzı sonucu tüketimin artırılmaya çalışılması, önümüzdeki sezonun yüklü rekoltesini eritecek tüketim kültürünün yaygınlaştırılması maksadıyla cüzi bir miktar fındık satışa açılmıştır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum