İMKB en çok kaybettiren ikinci borsa

İMKB en çok kaybettiren ikinci borsa

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 2008 yılında dünyada en çok kaybettiren borsalar arasında ikinci sırada yer aldı.

Yayınlanan son verilere göre, 2008 yılının ilk 5 ayında İMKB'de yaşanan kayıp yerli para cinsinden yüzde 29,1, dolar cinsinden ise yüzde 32,3 seviyesinde gerçekleşti. Bu seviyelerle İMKB, dünya borsaları arasında yerel para cinsinden Çin'den, dolar cinsinden ise Venezüella'dan sonra en çok kaybettiren ikinci ülke borsası oldu.


Söz konusu dönemde yatırımcılarına yerel para cinsinden en çok Suudi Arabistan yüzde 19,6) kazandırırken, dolar cinsinden en yüksek kazanç Brezilya (yüzde 22,3) borsasında gerçekleşti.

Konuyla ilgili TİSK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Ülkemizde son dönemde yaşanmakta olan dolar kurundan kaynaklı kayıplar ve borsadaki düşüşün etkisiyle yabancılar Türkiye menkul kıymet piyasasından uzaklaşıyor.


2008'in özellikle Nisan ve Mayıs aylarında artan güvensizlik hissi borsadaki yabancı yatırımların azalmasıyla da kendini gösteriyor.


Öte yandan, yerli yatırımcılar da borsaya yönelik beklentileri açısından hayal kırıklığına uğruyor.


Küresel krizin 2008'de en çok zarar verdiği borsalar arasında İMKB'nin ikinci sırada gelişi, Türkiye'ye özgü zayıflıklara da işaret ediyor ve mali disiplini sağlayarak popülizmden uzak kalmanın taşıdığı önemi vurguluyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.