Giresun’ da organik fındık

Giresun’ da organik fındık

Giresun Ziraat Odası başkanı Özer AKBAŞLI, Giresun’ da organik fındık üretimi yapacak çiftçilere eğitim verileceğini söyledi.

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, AB Hibe Fonlarından faydalanılarak hazırladıkları organik fındık tarımı projesiyle, ilde organik fındık üretimi yapacak çiftçilere eğitim verileceğini söyledi.

Akbaşlı, projenin tanıtımı amacıyla oda binasında düzenlediği basın toplantısında, Giresun'da organik fındık tarımını geliştirmek amacıyla "Organik Tarım Eğitim Merkezi" projesi hazırladıklarını belirtti. Projeye AB kapasite geliştirme hibe projeleri kapsamında 68 bin Euro kaynak sağlandığını kaydeden Akbaşlı, proje kapsamında Giresun merkeze bağlı 57 köyden 60'ı kadın toplam 120 kişinin organik üretim yapan çiftçi olarak yetiştirileceğini ifade etti.

Organik Tarım Eğitim Merkezi projesiyle, organik üretim yapan çiftçi yetiştirmek, suni gübre ve ilaç kullanımını azaltarak, insanların çevre ile ilgili sağlık sorunlarını en aza indirmeyi, pazarda rekabet gücünü yükseltmeyi ve organik tarım yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Akbaşlı, “Projenin amacı, çevrenin, doğal kaynakların korunması ve bozulan ekolojik dengenin yeniden tesisi, sürdürülebilir tarım, toprağın yaşatılması, flora ve faunanın korunması, biyolojik çeşitliliğin devamı, kimyasal kirlilik ile zehirli kalıntının sonlandırılması, yaşam koşullarının ve çevre kalitesinin artırılmasıdır.

 Projeyle, Giresun merkeze bağlı 57 köyden 60 kadın ve 60 erkek olmak üzere 120 lider organik çiftçi yetiştirilecek. Giresun'da projeyle organik üretim yapan çiftçi yetiştirmiş, suni gübre ve ilaç kullanımını, insanların çevre ile ilgili sağlık sorunlarını en aza indirmiş olacağız. Aynı zamanda pazarda rekabet gücünü yükselterek organik tarım yetiştiriciliğinin de yaygınlaştırılmasını sağlayacağız” dedi.

Akbaşlı, 2 hafta sürecek programlarda katılımcılara, fındık bahçesi dikimi, suni gübreleme, organik gübreler, suni zirai mücadele, organik zirai mücadele, budama ve fındık hasadı ile depolanması hakkında eğitimlerinin verileceğini vurguladı.

Giresunlu fındık üreticilerinden, kendilerinin yararına olan eğitimlere katılmalarını isteyen Akbaşlı, “Eğitimlerin sonunda üreticilerimiz daha bilinçli fındık üretimi yapacaklar. Bu durum, gelirlerini de artıracaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.