Gıdada Enflasyon 29,07 Oldu

Gıdada Enflasyon 29,07 Oldu

Genel enflasyon yüzde 8,4 olmasına karşın gıdada enflasyon yüzde 29,7 oldu.

2008 yılının ilk 3 ayında Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre genel enflasyon yüzde 8,4 olmasına karşın, sadece gıda fiyatlarındaki artış İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği'ne (İYSAD) göre yüzde 29,07 oldu. İYSAD tarafından yapılan açıklamada, hazır yemek sektörünün temel girdisini oluşturan gıda fiyatlarının bundan böyle düzenli olarak izleneceği ve elde edilen sonuçların üyeler ve kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

İYSAD' ın bu yılın Ocak-Mart dönemine ilişkin bulguları, gıda fiyatlarındaki artışın genel fiyat artış oranının 3 katı üzerinde gerçekleştiğini ortaya koydu.

Açıklamaya göre en büyük artış yüzde 125 ile yağda olurken onu sırasıyla yüzde 75,24 ile bakliyat, yüzde 51,5 artış ile makarna, yüzde 37,30 ile süt ve süt ürünleri, yüzde 30,25 ile sebze ve meyve, 26,01 ile şeker, yüzde 20 ile tavuk ve yüzde 13,7 artış ile kırmızı et takip etti.

Dernek merkezinde geçen hafta üyelerle yapılan "olağanüstü arama toplantısı" ile sonuçların sektör içinde tartışıldığı ifade edilen İYSAD açıklamasında, şu görüşlere yer verildi:

- Sektör maliyet baskısı altında gün geçtikçe daha fazla sıkışıyor. Karlılık neredeyse tamamen bitti.

- Sektörde bir çok firma rakipleriyle sözde rekabet edebilmek için bilinçsizce, zararına satış yapıyor.

- Bir çok firma doğru maliyet hesabını yapamadığından yine zararına bu işi devam ettirmeye çalışıyor.

- İYSAD bundan sonra her ayın ilk beş günü içinde kendi tespitleri sonucu elde ettiği gıda enflasyonunu açıklayacak.

- İl ve ilçe tarım müdürlükleri ile iş birliği geliştirilerek merdiven altı belgesiz çalışan firmalarla mücadele edilecek.

- Gıda maddelerindeki fiyat artışları konusunda müşteriler düzenli olarak bilgilendirecek.

Açıklamada ayrıca, İYSAD üyelerine "güçlerini birleştirme", "büyük bir yapı altında birleşmeye gidilmesi" çağrısı yapıldıHABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.