Genç iş adamlarının talepleri

Genç iş adamlarının talepleri

TÜGİK Genel Başkanı Hazim Sesli, "Dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip olmayı ve partilerin kapatılmadığı bir Türkiye istiyoruz."

Türkiye Genç işadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli, genç iş adamlarının taleplerini dile getirerek, "Dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip olmayı ve partilerin kapatılmadığı bir Türkiye istiyoruz" dedi.

Samsun Genç İşadamları Derneği'nin (SAMGİAD) ev sahipliğinde TÜGİK Başkanı Hazım Sesli ve SAMGİAD Başkanı Sevda Güner, TÜGİK Bölge Başkanları ve üyelerinin katılımıyla "Nasıl Bir Türkiye" konulu basın toplantısı düzenledi.

Yabancı sermayenin dolaylı yatırımdan ziyade doğrudan yatırım yaptığı, bu sayede istihdamın artırılmasında temel kaynak oluşturduğu bir Türkiye istediklerini belirten Sesli, gençlerin idare edilen değil, idare eden, yönetilen değil yöneten kişiler olarak yetiştirilmesini istediklerini kaydetti.

Eğitim, idari yapı ve adalet sisteminin hükümetlere göre değişmemesi gerektiğini ifade eden Sesli, Türkiye'nin genç üretim gücünün, geç olmadan kullanılması gerektiğini belirtti. İstikrarsızlık yaşayan bir ülke değil, istikrar içinde yaşayan bir Türkiye'ye kavuşulması gerektiğini vurgulayan Sesli, "Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devletinin gereklerinden ödün vermeden, Anayasa' ya ve yasaların üstünlüğüne inanmış, din, laiklik ve etnik köken üzerinden siyaset yapmayan, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü ve bekası için elinden geleni ardına koymayan, sorumluluk bilinci içinde, liyakatli liderler ve kadroların yönettiği bir Türkiye istiyoruz.

Bölgesinde ve dünyada gücü ve etkinliği kabul gören, Atamızın gösterdiği muasır medeniyetlere ulaşmaya çalışan, çalışkan ve üretken insanların bir bütün olduğu, ahlaki değerlere, inançlara, bireyin özgürlüğüne saygı gösterilen, refah, huzur, güven ortamının sağlanmış olduğu ülkede yaşamak istiyoruz. Artık dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip Türkiye istiyoruz.

Seçimlerde barajlarla temsiliyetin engellenmediği ve katılımcı demokrasi açısından baraj yüzdesinin daha aşağılara çekilmeli. Parlamentoda seçilen milletvekillerinin genel merkez tarafından ve delege sistemi ile belirlenmediği, parti başkanlarının başkanlığı devretme kültürüne sahip olmalı. Türkiye AB'li ya da AB'siz her alanda çağdaşlaşma yolunda ilerlemeli" diye konuştu.

Partilerin kapatılmadığı, partilerin değil, kişilerin sorumlu tutulduğu bir Türkiye'nin özleminde olduklarını dile getiren Sesli, "Kadınlarımızın Türkiye tarihinde önemli bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunda nasıl ki kadınlarımız omuzlarında cepheye mühimmat taşıdıysa, bugün de kadınlarımızın aynı mücadele ruhu ile çalıştığı ve kendilerine önemli mevkilerde yer açıldığı bir Türkiye istiyoruz" şeklinde konuştu.

Sesli, 'Kurtuluş Savaşı ruhuna' sahip bir Türkiye istediklerini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.