“2023-2024 Su Ürünleri Av Sezonu” açılış töreni Perşembe ilçemizde bulunan Kışlaönü Balıkçı Barınağı'nda yapıldı.

“2023-2024 Su Ürünleri Av Sezonu” açılış töreni Perşembe ilçemizde bulunan Kışlaönü Balıkçı Barınağı'nda yapıldı.

“4,5 aydır özlemle beklenen gün geldi. Balıkçılarımız özlemle bu anı bekliyordu. Bu gece saat 00.00 itibariyle balıkçılarımız ağlarını mavi sulara serecekler. İlimizde faaliyet gösteren ruhsatlı 460 balıkçı teknemiz var. Bu teknelerde görev yapan aynı

“2023-2024 Su Ürünleri Av Sezonu” açılış töreni

Perşembe ilçemizde bulunan Kışlaönü Balıkçı Barınağı'nda yapıldı.

Ordu Valiliği basın ofisinden yapılan açıklamada;İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Perşembe Kışlaönü Balıkçı Barınağı'nda düzenlenen balık sezonu açılış törenine, Vali Muammer Erol, MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Perşembe Kaymakamı Levent Yetgin, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Saim Tandoğan, İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Perşembe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz balıkçılar katıldı.
img-2198.jpeg
Denizlerde av yasağının 31 Ağustos 2023 gecesi sona ermesi dolayısıyla Kışlaönü Balıkçı Barınağında gerçekleştirilen balıkçıları denize uğurlama töreninde konuşan, MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk yeni sezonunun hayırlı olmasını diledi.

Şanlıtürk, “500’e yakın balıkçı teknemizin olması çok çok önemli. Bu teknelerimizi koyacağımız barınakların yapılması lazım. Bölgenin bir çocuğu, bir milletvekili olarak limanın buraya yetmediğini görüyoruz. Bu limanı
daha da büyütürüz. Çok kıymetli Valimizle, Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte balıkçı barınaklarımızın büyütülmesi anlamında da kıymetli hizmetlerimiz olacaktır” diye konuştu.

Yeni av sezonunun hayırlı ve bereketli olmasi dileğinde bulunarak konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Denizimizi çok iyi değerlendirmemiz lazım.
İstiyoruz ki, balık neslini geliştirelim, daha ekonomik olmasını sağlayalım. Çünkü, dünyada bir gıda krizi, enerji krizi var. Karadeniz’imizin bereketli sularında bu avlanma ürünlerini geliştirelim. Hem kazanalım, hem de ekonomi açısından önemli kazançlar elde edelim. Büyükşehir olarak kıymetli Valimizle, Üniversitemiz ile birlikte ar-ge faaliyetleri ile detaylı çalışmaları zenginleştirelim” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, konuşmasında “4,5 aydır özlemle beklenen gün geldi. Balıkçılarımız özlemle bu anı bekliyordu. Bu gece saat 00.00 itibariyle balıkçılarımız ağlarını mavi sulara serecekler. İlimizde faaliyet gösteren ruhsatlı 460 balıkçı teknemiz var. Bu teknelerde görev yapan aynı zamanda Türkiye'nin değişik yerlerinde görev yapan 7.500 balıkçı kardeşimiz var. Bu sayıya 4.000 tane amatör balıkçı belgesi olan balıkçılarımızı da eklediğimiz zaman sektörün istihdama ne kadar katkı sağladığını görebiliyoruz. İlimizde 2022 yılında avcılık yoluyla 26.965 ton, yetiştiricilik yoluyla ise 5.459 ton su ürünleri elde edildi. Bunların yaklaşık değeri 1 Milyar TL civarında.” dedi.

Perşembe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz de yaptığı konuşmada, “Bu sene balıkçılık sezonu hazırlıklarımız bitti. Yaz boyunca ağlarımız, teknelerimiz personellerimiz tüm hazırlığımızı yaptık. Bu gece saat 12 itibariyle vira bismillah diyeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek tarafından dua yapıldı.

Vali Muammer Erol, balıkçılarımıza bereketli bir avlanma sezonu dileyerek, “Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolayına olsun” dedi.

Vali Muammer Erol ve törene katılan protokol mensupları, “Karadeniz Kardeşler” adlı balıkçı teknesi ile birlikte denize açıldı, denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.