2008 yılı ürünü fındık rekoltesi

2008 yılı ürünü fındık rekoltesi

FINDIK SEN Genel Başkanı Yaşar, yaptığı açıklamada, 2008 ürünü fındık rekoltesinin 700 bin ton olarak gerçekleşeceğinin beklendiğini hatırlattı

Fındık Üreticileri Sendikası (FINDIK SEN) Genel Başkanı Kutsi Yaşar, TMO depolarındaki stoklar ve 2008 ürünü fındık rekoltesinin yüksek olacağı beklentisinin üreticilerde yeni mahsul fındık fiyatlarının düşük gerçekleşeceği endişesine neden olmaya başladığını belirtti.

Yaşar, yaptığı açıklamada, 2008 ürünü fındık rekoltesinin 700 bin ton olarak gerçekleşeceğinin beklendiğini hatırlattı. TMO'nun depolarında 300 bin tonu aşkın fındık bulunduğunu belirten Yaşar, 2008 rekoltesi ve TMO'nun stoklarındaki fındıkların yeni mahsul piyasasında başta piyasa fiyatları olmak üzere büyük sorunların yaşanmasına neden olacağını kaydetti.

2008 rekoltesinin yüksek olması ve TMO depolarındaki fındıklar nedeniyle, yeni mahsul öncesi üreticiyi fiyat endişesinin sardığını vurgulayan Yaşar,"Fındık da beklenen yüksek rekolte ve TMO' nun stoklarındaki fındıklar üreticiler arasında düşük fiyat endişesine, ihracatçılarda da düşük fiyat beklentisine yol açıyor.

FİSKOBİRLİK" in piyasadan çekilmesinden sonra TMO ile yola devam eden AK Parti Hükümeti'nden de 2008 yılı ürün alımlarına ilişkin bir açıklama gelmiyor. Yerel seçimler öncesinde AK Parti hükümetinden beklentisi olan fındık üreticileri düşük açıklanan çay alım fiyatlarından sonra fındığında düşük fiyattan alınacağı karamsarlığına düşürmüştür" dedi.

Yaşar, TMO'nun stoklarındaki fındığın biran önce mutlaka yağlığa ayrılması gerektiğini, FİSKOBİRLİK' in aktif hale getirilmesi önerisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum