2008 sonu enflasyon tahmini

2008 sonu enflasyon tahmini

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın 2008 sonu enflasyon tahmininin yüzde 9.3 olduğunu açıkladı.

MB Başkanı Yılmaz, mart ayı enflasyon raporunu düzenlediği basın toplantısında açıkladı. 2008 yılı sonu enflasyon tahminini 1.2 puan artırdıklarını söyleyen Yılmaz, "2008 yılı sonunda enflasyonu yüzde 9.3 tahmin etmekteyiz" dedi.

Yılmaz iki yıldır enflasyon tahminini tutturamadıklarını ve bunun bir miktar kredibilite kaybı anlamına geldiğini de söyledi.

Yılmaz, Enflasyon Raporu"nu açıkladığı basın toplantısında, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2009 yılı sonunda, orta noktası yüzde 6.7 olmak üzere, yüzde 4.9 ile 8.5 arasında gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Yılmaz, gıda fiyat enflasyonunda kademeli bir düzelme olacağı varsayımı altında, enflasyonunun 2010 yılı sonunda yüzde 4,9 düzeyine, 2011 yılının ortalarında ise yüzde 4 seviyesine düşmesinin beklendiğini de bildirdi.

Arz şoklarının beklenenden daha uzun sürmesi ve ikincil etkilerinin görülmeye başlanmasının, tahminlerin belirgin olarak yukarı yönlü güncellenmesine neden olduğunu kaydeden Yılmaz, bu doğrultuda para politikasının daha temkinli bir duruş aldığını söyledi.

Yılmaz, enflasyonun orta vadede yüzde 4 olan hedefe doğru yaklaşmasının 2 yıldan daha uzun bir süre alabileceğine işaret ederek, "Ancak bu durum, Merkez Bankası'nın daha gevşek bir politika izleyeceği anlamına gelmemelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.