TÜBİTAK Orta Öğretim Ödülleri

TÜBİTAK Orta Öğretim Ödülleri

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri, 5 finaliste Tokat Bölge Sergisi'nde düzenlenen törenle ödülleri verildi.

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana 12 bölgede yapılan yarışmalara Türkiye genelinde toplam bin 925 proje başvurusunda bulunurken, 2007 yılında ise bu rakamın 8 bin 424 kişiye yükseldiği bildirildi.

 2006 yılından itibaren Tokat'ta yapılan bölge sergisinde Amasya, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illerinde toplam 102 proje başvurusu yapılırken, 37 proje bölge sergisine davet edildi. Sergilenen projelerden 5'i ise 23-27 Mayıs 2008 tarihleri arasında Ankara'da yapılacak olan final yarışmasına gönderilmek üzere jürileri tarafından seçildi.

Seçilen 5 finalist ise şu şekilde: "Amasya Öğretmen Lisesi'nden Samet Yılmaz ile Caner Altınnur Biyoloji dalında 'Haşere düşmanı boya' projesi, Samsun 19 Mayıs Anadolu Lisesi'nden Ahmet Faruk Altun ile Fazlı Eyüpoğlu Fizik Dalında 'Manyetik Sönümlüme Sistemi' projesi; Tokat Fen Lisesi'nden Fatma Betül Çelik, Siğnejan Yeşilyurt Kimya dalında 'Verimli Biyodizel' projesi; Sinop Fen Lisesi'nden Öncü Karakaya Matematik dalında 'Taban 4 adet Eğitsel Matematik Oyunu' projesi; Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi'nden Setenay Gültekin ile Beyda Kırcı sosyoloji dalında "Rock'ın Roll dinleyen 15-20 yaş arasındaki öğrenci gençlerin eğitim sorunlarına karşı tepkilerini ölçmek' projesi ile finale kaldı."

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde yapılan ödül töreninde konuşma yapan Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Tokat Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Kuran, öğrencilerin bilim dünyasına ilk adımları olarak gördükleri bu başlangıcın, gelecekte Türkiye'nin "muasır medeniyetler seviyesine ulaşması" hedefine önemli katkılar yapacaklarının bir işareti olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Vali Dr. Recai Akyel ise artık bir üniversite, bir araştırmada bir merkezinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir icat bulmasına
susadıklarını ifade ederek, "Bizler böyle bir icat bir buluş yaparsanız sizlerin elinizden de, anlınızdan da öperiz" dedi.

Vali Akyel, finalist öğrencilere TÜBİTAK'ın para ödüllerini ve valilik hediyelerini verirken, Tokat Belediye Başkanı Doç.Dr. Adnan Çiçek, TSO Başkanı Orhan Sarıtaşlı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da öğrencilere ayrıca çeşitli hediyeler verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.