ÖSS'de son gün yarın

ÖSS'de son gün yarın

2008-ÖSYS'ye, 2007-2008 öğretim yılında orta öğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler...

2008-ÖSYS'ye, 2007-2008 öğretim yılında orta öğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler, orta öğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, orta öğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, orta öğretim kurumlarını bitirmiş olanlar ile orta öğrenimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları belirtilen unsurlara uyanlar başvurabilecek.

  Ayrıca, durumları bunlardan birine uyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da sınava başvurabilecekler. Ancak, bu adaylar ÖSS sonuçları ile 2008-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alacak yüksek öğretim programlarına yerleştirilemeyecek.

2008-2009 eğitim-öğretim yılında yüksek öğretimin tüm lisans ve önlisans (meslek yüksek okulları ile açık öğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş dahil) programlarına girmek veya yurt dışında öğrenim görmek isteyen adaylar da 2008-ÖSYS'ye girecekler. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da ÖSS ile birlikte YDS'ye de başvurabilecekler.

Orta öğretim kurumlarının son sınıfında okumakta olan öğrenciler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdaki adaylar ise diledikleri başvuru merkezlerinden, içinde 2008-ÖSYS aday bilgi formu da bulunan ''2008-ÖSYS kılavuzunu'' 2 YTL karşılığında edinebilecekler.

Adayların sınava başvurmak için başvuru merkezlerinden randevu almaları gerekiyor. Orta öğretim okul müdürlükleri, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM büroları ÖSYS'de başvuru merkezi olarak görev yapacak. Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar ise başvurularını, okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacak.

Mezun durumdaki adaylardan 2007-ÖSYS'ye başvurmamış olanlar ile 2007-ÖSYS'ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını, istedikleri başvuru merkezine yapabilecek.

Mezun durumdaki adaylardan 2007-ÖSYS'ye başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar başvurularını, isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurabilecek.

ÖSS'ye girecek adayların kılavuzda belirtilen bankalardan birine 40 YTL, YDS'ye katılacak adaylar da ek olarak 10 YTL daha ödemeleri gerekiyor. Adaylar, bankaya ücreti ödedikten sonra randevu aldıkları başvuru merkezlerine giderek başvurularını gerçekleştirecekler.

ÖSS ve YDS ile meslek yüksek okullarına sınavsız geçiş için başvuru süresi 7 Nisan 2008 Pazartesi günü sona erecek. ÖSS 15 Haziran 2008, YDS ise 22 Haziran 2008 tarihlerinde yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.