ÖSS'de okul ayrımı kalkıyor mu ?

ÖSS'de okul ayrımı kalkıyor mu ?

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Üniversiteye girişte imam hatip veya bir başka okul ayrımı yapmayacağız. Çocuk zeki ise okumak istediği yere kadar okuyabilmeli" dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Üniversiteye girişte imam hatip veya bir başka okul ayrımı yapmayacağız. Çocuk zeki ise okumak istediği yere kadar okuyabilmeli" dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye giriş sistemini değiştirme hazırlıklarına, mesleki ve teknik eğitimin önünü açacak düzenlemeleri de ekleyeceklerini söyledi.

 Özcan, "Üniversiteye girişte imam hatip veya bir başka okul ayrımı yapmayacağız. Çocuk zeki ise okumak istediği yere kadar okuyabilmeli" dedi.

Özcan, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, katsayı konusuna bakışını ve geliştirdikleri çözüm önerisini şöyle açıkladı: "Katsayı sorununu çözeceğiz ve mesleki eğitimin önünü açacağız.

  Üniversiteye girişte imam hatip veya bir başka lise ayrımı yapmayacağız. Çocuk zeki ise makine mühendisliği okumak istiyorsa okur. Bu açıdan katsayı bir engel olmamalı. Ama, zeki ve çalışkan olmayan ister imam hatip isterse bir başka okul mezunu olsun, yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Sistem bilgiyi, çalışmayı özendirecek, yeteneklere göre üniversiteye girişi teşvik edecek."

KONTENJANLAR ARTACAK

Öğrenci ve öğretim üyesi sayısı ile öğretim üyesindeki artışı ve rektörlerin taleplerini dikkate alarak bu yıl 50 bin yeni kontenjan açan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, gelecek yıla ilişkin planını ise şöyle özetledi: "Toplam 1.7 milyon öğrencinin, 98 bin öğretim üyesinin bilgilerini TÜİK'ten alıp, işledik. Kontenjan artışında elde ettiğimiz bu verileri kullandık.

  Şu anda 1.2 milyon öğrenci üniversiteye giremiyor. Kapılarda yığılıyor. Bu stoku eritmemiz lazım. Gelecek yıl daha detaylı çalışacağız. Derslik, hatta sınıftaki sandalye sayısını bile dikkate alarak kontenjan açacağız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.