TÜRKİYE PARTİSİ'NİN SABETAYİST BÜLBÜLDERESİ MEZARLIĞI'YLA NE İLGİSİ VAR?

TÜRKİYE PARTİSİ'NİN SABETAYİST BÜLBÜLDERESİ MEZARLIĞI'YLA NE İLGİSİ VAR?

AKP"nin önemli isimlerinden Milli Görüş kökenli eski Devlet Bakanı Abdullatif Şener, partinin kuruluşunda ve yönetiminde 6 sene boyunca görev yaptı. 2007 seçimlerinden önce milletvekili adayı olmayan Şener, önce AKP"de ki görevlerinden istifa etti. Ardından yeni bir siyasi oluşum başlattı. Şener geçtiğimiz günlerde siyasi yelpazede merkez sağda bulunan Türkiye Partisi"ni kurdu.

Türkiye Partisi"nin amblemi de Türkiye Haritası üzerinde sıkışan iki el görüntüsü içeriyor. Ancak bu amblem Bülbülderesi Mezarlığı"nda araştırmalar yapan Rüştü Karakaşlı"nın gözünden kaçmadı.

 

Rüştü Karakaşlı"nın Bülbülderesi Mezarlığı"nda yakaladığı Beller Ailesi"nin mezartaşı ile Türkiye Partisi"nin amblemi birbirinin aynısı. Beller ailesinin mezartaşının oldukça eski olduğu, mezarda en son 2005 yılında ölen Sevinç Er"in yattığı düşünülürse  Türkiye Partisi"nin Bülbülderesi"nde yer alan bu sembolden esinlendiği iddia ediliyor. İşte o amblem ve mezar taşı:

 

 (Fotoğraf: M. Güleç)

Yahudi Mezarlıkları"nda da var

Konu üzerine çalışma yapan Salim Meriç isimli araştırmacı da amblem ile ilgili bir başka belge üzerine çalışıyor. Meriç"in incelediği fotoğraflardan ilki Newyork,Brooklyn Yahudi mezarlığı"ndan. Mezarlıkta bulunan sembol de Türkiye Partisi"nin amblemi ile neredeyse aynı:  

Yine bir diğer fotoğraf da Meriç"in üzerinde çalıştığı bir diğer mezarlık olan BELL COUNTY  TEXAS Masonic  Mezarlık"ından. Orada da mezar taşlarında bu sembol bulunuyor:

Salim Meriç"in çalışmalarında belgelediği fotoğraflardan biri de Detroit Yahudi Mezarlığı"ndan:

Salim Meriç, sembol ile ilgili bilgi de verdi. Meriç Yahudi mistisizminde yer alan bu sembol ile ilgili şöyle söyledi:

“Bu işaretin kaynağı Yahudilerin kutsal kitabı sayılan Tevrat"ın uzun açıklaması olan Tora"dır. Aaron"un “Harun” un soyundan gelen Kohenler ellerini özel olarak tanımlamış bir şekilde kaldırarak Yahudi halkını selamlaması emredilmiştir. Eller avuçlar birbirine girecek şekilde sarılır. Tanrı"nın himayesinin o sarılmış eller gibi göründüğünde bile kuvvetli olduğudur. Yahudilerin düşmanlarına karşı Tanrıyla girmiş oldukları anlaşmanın işaretidir. Nitekim Tevrat"ta şöyle belirtmektedir. "RAB'bin azarlamasından, Burnundan çıkan güçlü soluktan, Denizin dibi göründü, Yeryüzünün temelleri açığa çıktı. RAB yukarıdan elini uzatıp tuttu, Çıkardı beni derin sulardan. Beni zorlu düşmanımdan, Benden nefret edenlerden kurtardı, Çünkü onlar benden daha güçlüydü. Tevrat – Samuel Bap 22/16,17,18"”

Bakalım bu benzerliğin ardından mezar taşlarının sahipleri Türkiye Partisi'nden telif hakkı isteyecek mi?

Kaynak: Odatv.com

Önceki ve Sonraki Yazılar