9 yıl zorunlu eğitime 32 ilde başlanıyor

9 yıl zorunlu eğitime 32 ilde başlanıyor..
32 pilot il arasında Karadeniz"de
bir tek Ordu ili yok!..


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2009- 2010 eğitim döneminden itibaren 32 pilot ilde uygulanacak, okul öncesi eğitim çağına gelen çocukların zorunlu eğitime alınması projesini, hızlandırdı.

Çubukçu, pilot illerin vali ve milli eğitim müdürlerini, yarın değerlendirme toplantısı için Ankara"ya çağırdı. Türkiye genelinde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirmenin hedeflendiği projeye göre, zorunlu eğitim sistemi şöyle işleyecek: "Zorunlu ana okulu projesi ile 8 derslikli okullarda ana sınıfı açılacak. Ana okullarında ikili öğretime geçilecek ve kapatılan köy okulları, ana okulu olarak değerlendirilmek üzere tekrar açılacak. Zorunlu okul öncesi eğitimin uygulanacağı illerde, çocuklar toplam 60 ay eğitilecek ve 9 dokuz yıllık mecburi eğitime geçiş yapacak. Böylece çocukların okula başlama yaşı beşe çekilecek. Proje belirlenen pilot illerde başarıyla sonuçlandıktan sonra da Türkiye genelinde artık okul öncesi eğitim zorunlu hale gelecek."
Zorunlu iller


MEB'in belirlediği ve 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren 5 yaş grubunda okul öncesi eğitimin zorunlu olmasının planlandığı 32 il şöyle:
“Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun.” (HURRİYET)


Ordu ilinin, siyasilerine ve bürokratlarına şimdi soruyoruz.
Acaba, Ordu"da okul öncesi çocuğu hiç yok mu ? Eğer böyle çocuğumuz çok varsa; diğer 32 ilde bulunan okul öncesi çocuklardan bizim evlatlarımızın kıymeti daha az mı?


Geçmiş yıllarda Ordu, Devletin her tür alt ve üst yapı yatırımlarında üvey evlat muamelesi gördü, görmeye de devam ediyor, önümüzdeki yıllarda görmeye de devam edecek. Ordu"da, Havaalanına, Çevre yoluna, Limana, Tıp fakültesine ve Ordu Barajına sahip çıkmayanlar, AKP"nin son seçimi aldığı Trabzon,Samsun ve Rize illerine ödül olarak verilen ciddi teşvik paketleri ve hibeleri seyretmeye devam ediyorlar.

Hükümetin seçimi kaybettiği iki il olan Ordu ve Giresun"da son teşvik paketinin dışında kaldığı için hizmet sunmaları veya hizmet almaları adeta bloke edilmiş durumda gözüküyor.Bu son Zorunlu ana okulu projesi ile 8 derslikli okullarda ana sınıfı açılmsı projesinde Ordu"nun dışlanması durumunun düzeltilmesi için ilin duyarlı bürokratları harekete geçmeliler..Hemde hemen..

Önceki ve Sonraki Yazılar