Youtube bilmecesi çözülemiyor

Youtube bilmecesi çözülemiyor

Milyonlarca üyesi bulunan dünyaca ünlü paylaşım sitesi Yotube’a Türkiye'den erişim süresiz yasak yaptırımı ile karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Milyonlarca üyesi bulunan dünyaca ünlü paylaşım sitesi Yotube"a Türkiye'den erişim süresiz yasak yaptırımı ile karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

Özellikle Atatürk"e hakaret içeren görüntü ve ses kayıtları nedeniyle mahkemelerce hakkında sık sık erişim engelleme kararı verilen Youtube" un bu görüntülere tüm dünyadan erişimin engellenmesi isteniyor.

YASAKLI GÖRÜNTÜLERE ERİŞİM MÜMKÜN

Söz konusu siteyi kapatan savcılar, yasaları uyguladıklarını belirterek şu detaya dikkat çektiler: “Siteyi Atatürk"e hakaret içeren görüntüler nedeniyle bir hafta on beş gün süreyle kapatıyoruz, ancak telekomünikasyon kurumu aracılığı ile uygulanan kapatma kararı yetersiz, çünkü Youtube"nin veri tabanından silinmeyen görüntüler, Türkiye"den izlenemiyor ancak dünyanın herhangi bir ülkesinde çok rahatlıkla izlenebiliyor. Hatta Türkiye"den bile değişik proxy adresleri ile bu görüntülere ulaşmak mümkün.î

“TÜRKİYE" DE MUHATAP YOK"

Youtube"nin Türkiye"de herhangi bir temsilciliğinin bulunmamasının da handikap olduğunu belirten savcılık kaynakları “Youtube"nin ABD"de bulunan merkez yönetimi bize cevap bile vermiyor. Buradaki tüm işlemleri avukatları aracılığı ile yürütüyorlar, bu da sitenin daha uzun süre ile kapalı kalmasına neden oluyor. Bizim hedefimiz, Youtube genel merkezi aracılığı ile bu görüntülerin veri tabanından silinmesi değerlendirmesinde bulundular.

YASAK SÜRECEK

Başsavcılık yetkilileri, son olarak Ankara 11.Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla kapatılan Youtube"nin, Atatürk"e hakaret görüntüsünü “veri tabanındaî bulundurduğuna dikkat çekerek, tüm dünyadan erişimin engellenmemesi durumunda yasağın süreceğini ifade ettiler. Savcılar, “Biz yasak getirmekten keyif almıyoruz. Ancak, söz konusu siteyle ilgili başlattığımız soruşturmalarda, prosedür gereği, sitede yer alan suça ilişkin bazı bilgiler istiyoruz. Ama Youtube yönetimi bize cevap verme gereği bile duymuyor" dediler.

Her ülkenin kendi hukuk ve kanunlarını olduğunu, buna aykırı davrananların kim olursa olsun hakkında yasal işleme tabi olduğunu belirten bir yetkili şöyle konuştu: “Youtube"ye diyoruz ki, sitenizde Atatürk"e hakaret içeren bu görüntüyü kim göndermişse, bu kişinin IP adresi sizde mevcuttur.

Bunu bize iletirseniz, bu kişi hakkında yasal işlem başlatalım. Gelen cevap, kesinlikle veremeyiz oluyor. Neden olarak da, kendi ülkeleri Amerika"da kanunen bunun yasak olmasını gösteriyorlar. Biz de madem vermiyorsunuz, Türkiye"de Atatürk"e çirkin hakaretlerin yapılmasını yasaklıyoruz diyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.