Yemeklik yağ fiyatları düşmüyor

Yemeklik yağ fiyatları düşmüyor

Yağlı tohum rekoltesinin artmasına rağmen biyodizele olan talep fazlalığı nedeniyle yemekli yağ fiyatlarında düşüş yaşanmayacağı bildirildi.

Küresel ısınma ile birlikte geçen yıl yağlı tohum üretiminde yüzde 60 oranında rekolte azlığı yaşanmış ve bu nedenle son 1 yıl içinde yağ fiyatları yüzde 100 artmıştı. Bu yıl yağışlarla birlikte yağlı tohum üretiminde rekoltenin artması da tüketiciyi sevindirmedi.

Petrol fiyatlarındaki artış biyodizele olan talebi arttırdığı için yemeklik yağ fiyatlarında düşüş yaşanmayacağı öğrenildi. Tarım Kredi Kooperatifi Samsun Bölge Birliği Müdürü İbrahim Türkyılmaz, petrol fiyatlarının yükselmesi dünya genelinde enerji ihtiyacının karşılanması için insanlar alternatif enerji kaynaklarına yönlendiğini söyledi.

Geçen yıl yağlı tohum üretiminde rekolte azlığı ve biyodizel üretiminin artması sebebiyle gıda sektörüne ayrılan tohum miktarının azlığı yağ fiyatlarının artmasına neden olduğunu belirten Türkyılmaz, geçen aylarda yaşanan yağ krizinin ana sebebinin biyodizel üretiminin oluşturduğunu ifade etti. Yağ fiyatlarındaki artışın dünya genelindeki yağlı tohum üretimi ile direk bağlantısı bulunduğunu vurgulayan Türkyılmaz, "Petrol fiyatlarının yükselmesi biyodizele olan talebi arttırdı.

Biyodizel üretiminin ana maddesi olan yağlı tohumların gıda sektöründe azlığı fiyat artışına neden oldu. Global olarak dünyada üretilen yağlı tohum miktarı arttırılmadığı sürece bu yıl Türkiye'de yaşanan rekolte artışı fiyatları düşürmeyecektir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.