Yaylalardaki kaçak yapılar yıkılıyor

Yaylalardaki kaçak yapılar yıkılıyor

Ordu'da kadastro çalışmalarıyla birlikte yaylalarda yapılan kaçak ve izinsiz yapıların yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor.

Kadastro çalışmalarıyla birlikte tespit edilen Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesi Çambaşı Yaylası sınırları içerisinde mera alanları üzerine yapılan kaçak 4 yayla evi yıkıldı. Yokuşdibi beldesi Çambaşı Değirmendere Yaylası'nda mera alanına kaçak ve izinsiz ev yapıldığı tespit edilmesi üzerine Ordu Tarım İl Müdürlüğü ve Kabadüz Kaymakamlığı yıkım kararı verdi.

Jandarma ve Yokuşdibi Belediyesi'nden ekipler yıkım yerine giderek yoğun güvenlik önlemleri altında mera kanununa aykırı inşa edilen yapıların yıkım
işlemlerini gerçekleştirdi.

AKP Kabadüz İl Genel Meclisi Üyesi Abdurrahman Baş, yaylalardaki yıkımlarla ilgili bölgede çok ciddi sıkıntıların oluştuğunu söyledi. Çambaşı yaylası sınırları içerisinde bulunan yayla evlerinin yıkılmasını değerlendiren Baş, yıkımlar nedeniyle büyük endişeler taşıdıklarını belirtti.

Yıkımların bölgede büyük sorunlar oluşturduğunu belirten Baş, insanların yayla sevgisini de göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Yaylalarda yıllardır süre gelen bir kültürün oluştuğunu dile getiren Baş, "Bu
bölgede uzun yıllardır her köyün, her ilçenin yaylası vardır.

Buraları Akdeniz ve Ege'deki yaylalarla aynı görmek yanlış olur. İnsanlarımız yıllardır giderler meralarını oraya kurarlar. Yıllar içersinde orada bir kültür oluşmuştur. Eğer bu tür bir organize ile oradaki kültür de kaldırılacaksa bu ciddi anlamada sıkıntı getirir.

Ya insanlar yaylalara küsecek, ya da aralarında huzursuzluklar olacaktır. Bunu da gözetmek durumundayız. Yapılması gereken, imar sınırlarının belirlenerek farklı yerlerdeki yapılaşmanın önüne geçilmesidir. Çünkü orada insanlarımızın bir geçmişleri, ataları, mezarları var.

Çok yakın zamanda yaşanan yıkımlarla ilgili bölgede çok ciddi sıkıntılar oluştu. Bunun doğru bir tarifi gerekmektedir. Bu tarif yapıldığında insanlar neyle karşı karşıya olduğunu bilmek durumundadır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.