Vekil Güner'den 1 mayıs kutlaması

Vekil Güner'den 1 mayıs kutlaması

CHP Ordu Milletvekili Rahmi GÜNER; İşçi sınıfının ekonomik ve toplumsal hayatın önemli bir unsuru olmaya başlamasından itibaren, sermaye sahipleri

  CHP Ordu Milletvekili Rahmi GÜNER; İşçi sınıfının ekonomik ve toplumsal hayatın önemli bir unsuru olmaya başlamasından itibaren, sermaye sahipleri karşısında insanca yaşama ve adil bir toplum düzeni için mücadele vermektedir" dedi.

Vekil Güner 1 Mayıs işçi bayramı ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında
Yaklaşık iki yüz yıldır süren bu mücadele, dünyanın her yerinde kanlı olaylara ve büyük acıların yaşandığı eylemlerle sahne olmuştur. Dünya işçileri, bu mücadeleleri sayesinde sermaye karşısında ayakta kalmayı başarabilmiştir.


Günümüzde kapitalist sistemde sermaye sahiplerinin her koşulda ve her şeyden kâr elde etme çabası karşısında, emekçilerin hak mücadelesi, tüm insanlığın var olma mücadelesinin lokomotifi durumundadır.


1 Mayıs iki yüz yıllık işçi mücadelesi sürecinde simgeleşen ve tüm dünya emekçilerinin benimsediği bir bayram günü haline gelmiştir. 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olarak tüm dünya emekçilerinin sorunlarını dile getirdiği çeşitli etkinliklerle toplantılarla ve yürüyüşlerle kutlanmaktadır.


Türkiye Emekçileri açısından 1 Mayıs, Birlik mücadele ve dayanışma günü olmasının yanında, Türkiye'nin demokratikleşme mücadelesinin bir parçası haline gelmiş durumdadır.

Ülkemizde 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan kanlı provokasyonlar, bu bayramın ve bu günde yapılmak istenen kutlama ve anmaların engellenmesi için her yıl bahane edilmektedir.


Artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve AKP Hükümeti, işçi sınıfını ve onun örgütlerini yıkıcı örgütler olarak görmekten vazgeçmelidir. Türkiye İşçi sınıfı demek Türkiye Halkı demektir. Bu nedenle, Taksim Meydanı, tıpkı yılbaşı kutlamalarına, taraftar kutlamalarına açıldığı gibi demokrasi ve emek mücadelesi için oraya gidecek olan işçi ve emekçilere de açılmalıdır.


Hükumet ile devletin valileri ve emniyet makamları görevlerini; güvenliği ve asayişi, halkın haklarını kısıtlayarak sağlamak gibi ilkel ve yasakçı bir anlayışla değil, özgürlüklerin rahatça kullanılmasının önünü açarak yapmaları gerektiğini artık anlamalıdırlar.


Bu düşüncelerle, Tüm dünya emekçilerinin ve Türkiye İşçi Sınıfının 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Gününü yürekten kutluyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.