Toprak Koruma Kanunu Anayasa Mahkemesi’ nde

Toprak Koruma Kanunu Anayasa Mahkemesi’ nde

CHP, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunun durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, beraberindeki Bursa Milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer ile birlikte 5751 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Mera Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un 2. maddesi ile 5403 Sayılı Kanuna eklenen geçici madde 4'ün, iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Başvurunun ardından Anayasa Mahkemesi önünde bir açıklama yapan Öymen, Bu davanın bir özelliği var. Yasalara aykırı olarak inşa edilmiş bir yabancı sermayeye ait sanayi tesisinin bu yatırımının iptali için çeşitli mahkemelerimizin; Danıştay'ın, Bölge İdare Mahkemesi'nin iptal kararları var.

Anayasa Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararları var. Fakat bu kararlara uymak yerine hükümet her defasında bu kararları geçersiz kılmak için bir yasa çıkartma yoluna gidiyor." dedi.

Öymen, açtıkları davanın Bursa'nın Orhangazi ilçesinde yapılan yatırımın durdurulması amacıyla dava açtıklarını söyledi. Bir gazetecinin 22 Temmuz'dan bu yana 11. kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını hatırlatması üzerine Öymen, şunları kaydetti:

"Eğer iktidar partisi meclis çalışmalarını Anayasa uygun şekilde yapmış olsaydı, böyle bir başvuruya hiç ihtiyaç duymayacaktık. Eğer hükümet hukuka ve Anayasa'ya saygılı olsaydı, Anayasa Mahkemesi ile başı hiçbir zaman sıkıntıya girmeyecekti, geçmişte olduğu gibi."

CHP dava gerekçesinde, söz konusu yasanın Anayasa hükümlerine açıkça aykırı olduğu gibi, kişiye özel bir kanun niteliği taşıdığını ve özünde kamu yararı amacına dayanmadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.