Topçam'da Ekim'de su tutulacak

Topçam'da Ekim'de su tutulacak

Ordu'nun Mesudiye ilçesi sınırlarından geçen Melet Irmağı üzerinde 1981 yılında inşa edilen Topçam Barajı'nda Ekim ayından itibaren su tutulmasına başlanacak.

Ordu'nun Mesudiye ilçesi sınırlarından geçen Melet Irmağı üzerinde 1981 yılında inşa edilen Topçam Barajı'nda Ekim ayından itibaren su tutulmasına başlanacak.

 Projesi 1981 yılından 1997 yılına kadar tozlu raflarda bekletildikten sonra inşaatına başlanan, ancak 2002 yılına kadar sadece yüzde 5'i tamamlanan Topçam Barajı, son 6 yılda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in gayretleriyle hızlı bir ivmeyle tamamlandı.

 Barajın 122 metre olan gövdesi tamamen bitirilirken, su tutulması öncesi ırmak boyunda ve göl olacak alanlarda temizleme çalışmaları yapılıyor. Su tutulması işleminin bitmesinden sonra Topçam beldesi derinliği 910 metre olan 3 bin kilometrekare alana sahip bir baraj gölüne kavuşacak. Baraj gölünde toplanan su, 7 bin 500 metre uzunluğunda, 12 metre çapında iki adet kuvvet tünelinden geçirilecek. Tünellerden gelen suyun Topçam Hidroelektrik Santrali'ne düşürülüp, santral tribünlerini çevirmesiyle oluşturulacak 60 MW güçle, yılda 199 milyon kilovat saatlik bir enerji üretilecek.

Burada enerji oluşturan su, aynı yollarla taşınarak Darıca-1 regülatöründe bir kez daha düşürülerek enerji miktarı yılda 292 milyon kilovat saate çıkarılacak.


Su toplama işleminin tamamlanmasıyla birlikte Topçam Barajı, 2009'dan itibaren ulusal enerji ağına katkıda bulunmaya başlayacak.
Göl oluşumu sebebiyle sular altında kalacak olan Ordu-Mesudiye karayolunun yerine yapılan ve Dereyolu'nun 1. etabı olan güzergahtaki asfaltlama çalışmaları da sürüyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.