Telekom-vatandaş karşıya karşıya

Telekom-vatandaş karşıya karşıya

Türk Telekom'un (TT) sabit ücret tartışmalarından sonra tüketici hakem heyetlerinin ADSL hizmetinin yanında telefon hattını bağlama mecburiyetini reddi de tartışmalara neden oldu. Heyet, bir vatandaşın şikayeti üzerine, "Telekom'un alt yapısı telefon bağl

Türk Telekom'un (TT) sabit ücret tartışmalarından sonra tüketici hakem heyetlerinin ADSL hizmetinin yanında telefon hattını bağlama mecburiyetini reddi de tartışmalara neden oldu. Heyet, bir vatandaşın şikayeti üzerine, "Telekom'un alt yapısı telefon bağlamadan ADSL hizmeti verebilir.

 Bu yüzden tüketicinin istemesi durumunda sadece ADSL'yi bağlayacak" kararına Telekom cephesinden cevap geldi.

TT Ordu İl Müdürü Akif Deniz Çarkacı, böyle bir uygulamanın mümkün olmadığını belirterek, 'ADSL aboneliklerinde, telefon abonesi olunması zorundadır' ifadesinin yer aldığını hatırlattı.

  Mevzuatlarda telefon hattı olmaksızın ADSL hizmetinin verilmesi gibi bir şey söz konusu olmadığını belirten Çarkacı, "Telekomünikasyon Kurumu tarafından da bizim tarifelerimiz onaylanmıştır. Durum böyleyken ben 'telefon abonesi olmaksızın ADSL hizmetinden istifade etmek istiyorum' demenin bir mantığı yoktur" dedi.
TT'nin ADSL hizmetinin tek başına verilebilecek alt yapıya sahip olması söylemlerinin kendilerini bağlamadığını belirten Çarkacı, "Herkes her şeyi söyleyebilir. Hakem heyetlerinde bu kararı veren kişiler bilirkişi olamaz. Siz eğer ADSL kullanmak istiyorsanız, mutlaka bir devreye ihtiyacını vardır. Bu da telefon hattında mevcuttur.

 Müşterilerin ADSL hizmeti mevcut tarifede yazan ücret üzerinden ödemeleri, telefon müşterisi olmalarının bir sonucudur. Telefon ve ADSL hizmeti maliyet açısından birbirine bağlı ürünlerdir" diye konuştu.

  Müşterilerine sadece ADSL hizmeti planlanarak yatırım yapılması durumunda, ses ve data frekansının aynı anda iletildiği bakır kablodaki ses frekansın atıl kalacağını belirten Çarkacı, şöyle konuştu: "Kullanılmayan ses frekansının fiziki olarak bir başka müşteriye tahsis edilmesi imkansızdır. Bu nedenle, 'çıplak ADSL' olarak adlandırılan ve müşterilerimize telefon hizmetinden yararlanma koşulu ileri sürülmeksizin ADSL hizmeti verilmesi durumunda, bakır maliyetinin tümü internet maliyetinin üzerine eklenecektir.

  Bunun sonucunda da müşteriler ADSL hizmetinden bugünkü tarife üzerinden yararlanamayacaktır. Mevcut durumda, bakır devre ses ve data hizmetleri verilmesi nedeniyle bakır devre maliyeti iki hizmet türüne paylaştırılmakta, bu da söz konusu hizmetlerin maliyetini düşürmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum