Soğuklar Fındığa Zarar Verdi

Soğuklar Fındığa Zarar Verdi

Giresun'un Dereli ilçesi Ziraat Odası Başkanı Burhan Okusal, ilçenin yüksek kesimlerinde bulunan fındık bahçelerinde ağır kış şartları nedeniyle afet boyutunda zarar meydana geldiğini söyledi.

Okusal, yaptığı açıklamada, ilçenin yüksek kesimlerinde son yılların en soğuk dönemlerinin yaşandığını belirtti. Kış aylarında ilçenin yüksek kesimlerinde eksi 25 derecelere ulaşan aşırı soğukların meydana geldiğini aktaran Okusal, bu durumun fındık bahçelerini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

İlçenin yüksek kesimlerinde bulunan fındık bahçelerinde ağır kış şartları nedeniyle afet boyutunda zarar meydana geldiğini vurgulayan Okusal, “Özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ilçenin yüksek kesimlerinde ağır kış yaşandı. Sıcaklıklar eski 25 dereceye kadar düştü. Bu durum fındık bahçelerinde zararlara neden oldu. Yüksek kesimlerde bulunan yüzlerce dönüm alandaki fındık bahçelerinde afet boyutuna varan hasarlar oluştu” dedi.

Okusal, fındık bahçelerinde oluşan hasar nedeniyle, ilçenin yüksek kesimlerinde 2008 ürünü fındığının büyük kısmının zarar gördüğüne işaret ederek bu durumun üreticilerin 2004 yılındaki don afetinde olduğu gibi yeni bir mağduriyet yaşamalarına neden olacağını savundu.

Fındık üreticilerinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için oda olarak çalışma başlattıklarını da ifade eden Okusal, “Dereli Ziraat Odası olarak zarar gören fındık bahçelerinin tespiti için çalışma başlattık. Bir rapor hazırlayacağız.

Bu raporu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile ilgili kurum ve kuruluşlara, ayrıca Giresun milletvekillerimize vereceğiz. Üreticimizin uğradığı mağduriyetin giderilmesi için her türlü çalışmayı yapacağız” diye konuştu.

Okusal, Tarım Sigortası'nda fındık ürününün sigorta kapsamında yer aldığını hatırlatarak uygulamanın, ürün yerine bahçelerin sigorta kapsamına alınması yönünde değiştirilmesini istediklerini sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum