Sıtkı Çebi vefatının 2. yılında anıldı.

Sıtkı Çebi vefatının 2. yılında anıldı.

Gazeteci-tarihçi-yazar Sıtkı Çebi, Ordu Gazeteciler Derneği tarafından vefatının 2. yılında anıldı.

Ordu'nun ekonomik, kültür, spor, turizm, madencilik, arkeolojik, topografik, coğrafi tarihçisi olarak bilinen ve bu konuda 100'e yakın eser yayınlayarak gelecek kuşaklara aktaran gazeteci-tarihçi-yazar Sıtkı Çebi, Ordu Gazeteciler Derneği tarafından vefatının 2. yılında anıldı.

Ordu Gazeteciler Derneği üyesi bir grup gazeteci, Sıtkı Çebi'nin Bayadı köyünde bulunan mezarını ziyaret etti. Ensar Vakfı Şube Başkanı Nuri Kahraman'ın da bulunduğu ziyaret sırasında bir açıklama yapan Ordu Gazeteciler Derneği Başkanı Recep Aydın, Sıtkı Çebi'nin eksikliğini her zaman fark ettiklerini söyledi.

Ekonomik ve sosyal gelişmişlik kabuğunu kırmak için mücadele eden Ordu'da her alanda yaptığı araştırma, ortaya çıkardığı bilgi ve belgelerle bir çok konuya ışık tutan ve gelecek kuşaklara aktaran Sıtkı Çebi'nin yerinin doldurulamayacağını kaydeden Aydın, "Ordu basınının duayeni Sıtkı Çebi'yi rahmetle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun" dedi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası'nın eski genel sekreteri, çok sayıda dernek ve vakfın kurucusu olan Sıtkı Çebi'nin sayısız gazete ve dergilerde yüzlerce araştırma makaleleri ve çeşitli tebliğleri yayınlanmış, zamanın Başbakanı Tansu Çiller ve Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek tarafından ödüllendirilmiş, zamanın Cumhurbaşkanları Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Süleyman Demirel'e brifingler vermişti.

Çebi, Ordu ve Karadeniz Bölgesi'nin tarihiyle ilgili birçok önemli belgeyi gün yüzüne çıkarmasıyla tanınıyordu. Çebi, 30 Nisan 2006 günü geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.