Samsun'da meyvecilik gelişiyor

Samsun'da meyvecilik gelişiyor

Samsun'da, 2003-2008 yılları arasında bodur elma, kiraz, vişne, ayva, bağcılık, ceviz, çilek, kivi, ahududu, böğürtlen ve şeftali projelerinde önemli mesafeler alındığı bildirildi.

Samsun'da, 2003-2008 yılları arasında bodur elma, kiraz, vişne, ayva, bağcılık, ceviz, çilek, kivi, ahududu, böğürtlen ve şeftali projelerinde önemli mesafeler alındığı bildirildi.


İl Tarım Müdürlüğü tarafından başlatılan "Meyvecilik Projesi" çerçevesinde 2003-2008 yılları arasında 57 bin 114 adet bodur elma fidesi, 15 bin 367 bin bodur kiraz fidesi, 10 bin 828 kiraz fidesi, 5 bin ahududu, 19 bin 800 böğürtlen, 6 bin 350 kivi fidesi, 21 bin 100 vişne fidesi, 5 bin bodur armut fidesi, 500 Trabzon hurması fidesi, 48 bin 440 aşılı asma fidesi ve 3 bin 500 ceviz fidesi dağıtımı yapılarak üreticilerin dikmesinin sağlandığı belirtildi.

Proje çerçevesinde bu yıl içinde 75 bin adet çeşitli meyve fidesi alınarak dağıtımının yapılacağı öğrenildi.


Proje hakkında bilgi veren İl Tarım Müdürü Sadullah Kirenci, dünya meyveciliğinde yeni modern üretim tekniklerinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte Türkiye'de de ihracat ve ithalat yapan firmaların bodur anaçlarla bahçe tesis etmeye başladığını hatırlattı.

Ülkenin iki önemli ovasına sahip Samsun'un meyveciliğe uygun olmasına karşın fındık ve şeftali haricinde birçok ilden geri durumda bulunduğunu vurgulayan Kirenci, "Bu bakımdan ilin meyvecilik potansiyelinin artırılması amacıyla Samsun İl Özel İdaresi bütçesi imkanları kullanılarak "modern meyvecilik" uygulamalarına başlanmıştır. Bu kapsamda 2003 -2008 yılları arasında; bodur elma, bodur kiraz, bodur armut, kiraz, vişne, ayva, bağcılık, ceviz, çilek, kivi, ahududu, böğürtlen ve bodur şeftali projesi uygulamaya konulmuştur" dedi.


Bu çalışmalarla maddi imkansızlık nedeniyle arayış içerisinde olan çiftçilere alternatif gelir imkanlarını göstermek istediklerini belirten Sadullah Kirenci, "İlimizdeki kapama meyve bahçe alanlarının artırılması, yeni modern üretim teknikleri ve materyallerin üreticilerimize tanıtılması, ülkesel tarım politikaları gereği üretimi daraltılan ürünlerden tütün ve şeker pancarı alanlarının yeniden ilimiz ve ülke ekonomisine katkı sağlar duruma getirilmesi, sulama imkanı mevcut ve küçük parçalara bölünmüş arazilerin karlı bir üretim sahasına dönüştürülmesi, geçimini tarımsal üretimle sağlayan küçük aile işletmelerinin hem kendi gelir düzeylerini yükselmelerini sağlamak hem de bunu yaparken ülke ekonomilerine katkılarını gerçekleştirmek, kırsal alandaki göçün önlenmesi, atıl işgücü ve hafif işgücünün bulunduğu yerde değerlendirilmesi, daha önceden bölgemizde üretimi yapılan, fakat çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tutmuş bağcılığın tekrar bölgemiz ve ülke ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmaktadır" diye konuştu.


Son yıllarda klon anaçlarının kullanılması ile büyük devrim yaşandığına dikkat çeken Kirenci, şunları söyledi: "Bodur anaçlarla meyveciliğin yaygınlaşması ile bodur elma, kiraz ve armut meyvelerinde; birim alandan yüksek getiri sağlanması, erken meyveye yatması, tesis masraflarını kısa sürede amorti etmesi, yüksek kalitede ürün vermesi, ihracata yönelik olması gibi üstün nitelikler meyveciliği tarımsal ekonomide farklı bir platforma taşımıştır.

 Aile işletmelerinin kıştan çıkıp, tarımsal faaliyetlerini yoğunlaştırdığı ve finanssal desteğe en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde pazara girerek, işletmelerin mali açıdan rahatlamalarına yardımcı olmak amacıyla çilek yetiştiriciliği yaygınlaştırılmaktadır.

Sulama imkanı olmayan boş alanların değerlendirilmesi için vişne, sahil kuşağında fındık üreticilerine yeni gelir kaynakları oluşturmak amacıyla ahududu, böğürtlen, kivi, Trabzon hurması hedef alınmıştır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.