Sağlık karnesi yerine akıllı kart

Sağlık karnesi yerine akıllı kart

Emeklilerden sonra çalışanlar da sağlık karnesiz muayene olabilecek. Bir süre sonra akıllı kart devreye girecek. Ayrıntılar şöyle;

Emeklilerden sonra çalışanlar da sağlık karnesiz muayene olabilecek. Bir süre sonra akıllı kart devreye girecek. Ayrıntılar şöyle;

Emekliler sadece nufüs kağıdıyla muayene olabiliyorlar. Şimdi de aynı hak çalışan SSK'lılar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere de tanınacak. Bir süre sonra da akıllı kart devreye girecek.

Haziran ayından itibaren 15 milyon sigortalı, karne taşıma zahmetinden kurtulacak. Ancak bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin nüfus cüzdanlarında TC kimlik numaralarının yazılı olması gerekiyor.

İLAÇLAR ELEKTRONİK REÇETEYE YAZILACAK

Halen işçi emeklileri sadece kimliklerini ibraz ederek muayene olabiliyor. İlaçları karne yerine doktorun verdiği tek sayfalık reçetelere yazılıyor. Ancak ilerleyen dönemde hastanelerin bilgi işlem altyapısını güçlendirmeleriyle birlikte kağıt reçete uygulaması son bulacak. İlaçlar bilgisayar üzerinden elektronik reçeteye yazılacak. İlacı almak için eczanelere de sadece kimlikle başvurulacak. Vatandaşa büyük kolaylık getiren proje, devletin karne ve reçeteler için harcadığı milyonlarca YTL'lik kırtasiye masrafını ortadan kaldıracak.

ÇALIŞANLAR DA SAĞLIK KARNESİZ TEDAVİ OLACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) hastane ve eczanelere gönderdiği uyarı yazısına göre sağlık karnesine iki ay sonra emekli SSK'lılardan sonra çalışan sigortalılar da veda edecek.

Emekli Sandığı mensupları ve Bağ-Kurlular ise yıl sonuna kadar uygulama kapsamına alınacak.

SAĞLIK KARNESİ YERİNE AKILLI KART

Sağlık karnesi bütünüyle yürürlükten kalktıktan sonra da 'akıllı kart' sistemi devreye girecek. Bolu'da pilot uygulaması başlatılan yeni sistemin 2009 başından itibaren Türkiye genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Nüfus cüzdanı, ehliyet ve sağlık karnesini aynı kartta toplayacak proje, e-devlet uygulamasının en önemli ayağını oluşturuyor. Akıllı kart, sigorta numarası ve vergi kimlik numarası yerine vatandaşlık numarası üzerinden hizmet alımının yolunu açıyor. Bürokrasi ve zaman kaybını azaltacak düzenleme devlet büçtesine de büyük tasarruf sağlayacak. Ayrıca yeni sistem, sağlık karneleri üzerinden yapılan yolsuzlukları da büyük ölçüde bitirecek.

KİMLİK NUMARASI YANLIŞSA SİGORTA SİCİLİ

Kimlik numarasıyla sağlık hizmeti alımında birtakım sorunlar da yaşanıyor. Vatandaşlık numarası yanlış olanlar her türlü sağlık işlemini yaptırabilmek için sigorta il müdürlüklerine gönderiliyor. Emekli SSK'lıların bazılarında yaşanan bu sorun, sigorta numarasıyla aşılıyor. Benzer sıkıntıların çalışan SSK'lılarda da yaşanabileceğini hesaba katan SGK, sağlık kuruluşlarına ve vatandaşlara çağrıda bulundu. "01.06.2008 tarihinden sonra sağlık kurum ve kuruluşlarında tedavi hizmeti yalnızca TC kimlik numaraları üzerinden yapılacaktır." uyarısını yapan başkanlık, bu tarihe kadar hatalı kimlik numaralarının nüfus müdürlüklerinden düzeltilmesini istedi. Numaranın hatalı olup olmadığının ise herhangi bir eczanede ya da hastanenin provizyon sisteminde denenebileceği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.