Özeli Tercih Eden Hekime İşsizlik Uyarısı

Özeli Tercih Eden Hekime İşsizlik Uyarısı

Ordu Tabipler Odası Başkanı Mithat Yağlı, kamu hastanelerini özele tercih eden hekimlerin işten çıkarılma riski altında olduğunu savundu.

Mithat Yağlı, hekimlerin kamu hastanelerinden özele kaçışının anormal derece de arttığını, ancak burada da hekimlerin büyük sıkıntılar yaşayabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nın özele kaçışları durdurabilmek için ikinci bir emre kadar tüm özel kuruluşların hekim alımını durduğu, ancak bunun çözüm olamayacağını belirten Yağlı, "Büyük yatırımlar yaparak özel hastaneler kuruluyor ve hekimlerimiz daha çok kazanmak için burayı tercih ediyor. Bu kadar büyük yatırımlar yapan özellere 'biz size doktor vermiyoruz' diyemezsiniz.

Bu tek başına çözüm değildir. Ancak asıl büyük tehlike hekimlerimiz açısından yaşanmaktadır. Hekimlerimiz şunu çok iyi bilinmelidir ki; özel hastaneler ticari bir işletmedir. Hastaneler kendisini ispatlamış çok iyi hekimleri tercih ediyor. Ticari işletme mantığıyla çalışan özel hastaneler mevcut hekimden daha iyisini bulduğunda işten çıkarmalar başlayacaktır" dedi.

Özel hastanelere kaçısın en büyük nedeninin ekonomik olduğunu, ancak buralarda istihdam edilmenin zorluklarını dile getiren Yağlı, "Kamu sektöründe 2-3 bin YTL maaşa çalışmak istemeyen hekimlerimiz özelde 15-20 milyarı tercih ediyor. Sonuçta herkes geleceği için para kazanmak için çalışıyor.

Kısa vadede iyi paraların kazanılabileceği özel sektörde ileri dönemlerde büyük sıkıntılarla karşılaşabilir. Kamu hastanelerine göre çok daha acımasız olan özel sektör işten çıkarmalara gidebilir. Çeşitli nedenlerle
işten çıkarılan hekimlerimizin kamu hastanelerine dönmeleri de zor olabilir" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.