ÖSS'de hesaplama skandalı !

ÖSS'de hesaplama skandalı !

ÖSS puanlamasında onlarca beklemeli öğrencinin ‘Orta Öğretim Başarı Puanı’ 100 olarak işlendi. 1 puanla 20 bin kişinin önüne geçilen sistemde, bu 1.4 milyon adayı etkileyecek.

ÖSS puanlamasında onlarca beklemeli öğrencinin "Orta Öğretim Başarı Puanı" 100 olarak işlendi. 1 puanla 20 bin kişinin önüne geçilen sistemde, bu 1.4 milyon adayı etkileyecek. 

Antakya Lisesi"nden diploma notu farklı 8 öğrencinin okul birincisi gibi 100 tam puan avantajından yararlandığı ortaya çıktı. İstanbul"daki okullarda da benzer hesaplama hataları ortaya çıkınca, bu ÖSYM"ye bildirildi. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, yapılan yanlışın düzeltilemeyeeceğini açıkladı.

Aynı okuldan 8 öğrenci
Antakya Lisesi"nden sınava giren H.A 55.15 diploma notuyla 100 tam puan alırken aynı okuldan farklı puan türlerinde 8 öğrenci daha 100 tam puan olarak okul birincisi gibi puan avantajından yararlandı. Aynı liseden S.Ö, 65.6 diploma notuyla 100 tam puan, M.B. 61.2"lik diploma notuyla OBP"si 100 tam puan geldi. Aynı okuldan B.B. 58.9 diploma notuyla OBP"si 100 tam puan, Ö.Ö.T. ise 54.3 diploma notuyla 100 tam puan aldı. İstanbul-Beykoz"dan T.G adlı öğrenci 55.8 diploma notuyla OBP"si 100 gelirken, R.Ü adlı öğrencinin de OBP"si 100 tam puan geldi. Puan Skandalı"nı ortaya çıkararak ÖSYM"ye bildiren 24 televizyonu Eğitim Atölyesi proğramı yapımcıları ve Kültür Dershaneleri Rehberlik Koordinatörleri Salim Ünsal ve Servet Gülsün Şirin, çarpıcı tabloyu Star"dan Sultan Uçar'a değerlendirdi.

Sıralama değişir
Gülsüm Şirin, "ÖSS sonuçlarını incelerken, diploma notları farklı beklemeli öğrencilerin OBP"de 100 tam puan aldığını gördük. İlk bakışta normal bir değerlendirme olabileceğini düşünmemize rağmen, aynı okuldaki beklemeli bir öğrencinin sonuçlarını incelediğimizde büyük bölümünün aynı şekilde değerlendirildiğini ve diploma notlarının farklı olmasına rağmen OBP"lerinin 100 tam puan geldiğini farkettik" dedi. Diploma notları farklı olmasına rağmen üniversiteye yerleşmede kullanılan puan hesaplamasına doğrudan katkısı olan ortaöğretim başarı puanındaki durum binlerce öğrencinin sıralamasını değiştirerek hayatını etkileyeceğini belirten Şirin,"Bu yıl beklemeli olarak sınava giren 59 bin 925 adayın sıralaması bu şekilde yapıldıysa sıralamanın tamamen değişmesi gerekir" diye konuştu. Salim Ünsal ise, "Türkiye"nin her yerinden benzer örneklere rastladık. Çok önemli bir hata. İlk 75 binin dışındaki 1.4 milyon adayın sıralaması dolayıyla da sınav sonuçları değişir" dedi.

Adaylar dava açabilir
Ünsal, bunu bir örnekle şöyle açıkladı; Diploma notu 63 olan bir öğrenciye OBP"sinin 80"li bir puan olması gerekirdi. Bu öğrenciye 100 puan gelince puanı otamatik olarak 20 puan arttı. Sınavda 276 yerine 283 puan alan öğrenci var. Şimdi bu öğrenci sıralamada 183 bininci değil yaklaşık 283 bininci kişi olacaktı. Yani sayısalda 100 bin kişinin önüne geçti Bir puan bile 20 bin kişiyi elerken, 0.1 puan bile öğrencilerin hayatında hayati önem taşırken bu çok önemli bir hatadır. Tüm sıralamanın yeniden yapılması gerekir" diye kaydetti. ÖSYM"nin beklemelilere ayrı sınıf oluşturulduğu gibi bir savunma yapabileceğini kaydeden uzmanlar, böyle bir durumda bile herkesin 100 tam puan alamayacağının altını çizdi. Adayların çok sayıda dava açması bekleniyor.

 -İnternethaber-

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.