Ordu'da ihalaler şefaflaşıyor

Ordu'da ihalaler şefaflaşıyor

Yaklaşık bir ay önce göreve başlayan Ordu Valisi Ali Kaban, göreve başladıktan sonra ilk işi ihalelerin şeffaf yapılması amacıyla 'Şeffaf İhale Salonu' oluşturdu.

Yaklaşık bir ay önce göreve başlayan Ordu Valisi Ali Kaban, göreve başladıktan sonra ilk işi ihalelerin şeffaf yapılması amacıyla 'Şeffaf İhale Salonu' oluşturdu.


Kamu idaresinde şeffaflık, açıklık ve aleniyet ilkeleri gereğince kamu kurum ve kuruluşların yapım, mal, hizmet ve danışmanlık işlerine ait ihalelerini, ihale sürecini takip etmek isteyen herkese açık tutmak isteyen Ordu Valisi Ali Kaban Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

Vali Kaban, Özel İdare Genel Sekreterliği"nde daha önce lokal olan bölümü ihale salonu olarak inşa ettirdi ve duvarları ortadan kaldırdı. Salonun inşaatının tamamlanmasının ardından ilk ihale yapıldı. 5 grupta 3 ihalenin yapıldığı salonda, komisyonun çalışması koridorda bulunanlar tarafından da rahatlıkla izlendi.


İLK GÜN 3 İHALE
İhale Komisyonuna başkanlık eden Ordu Vali Yardımcısı Murat Gözütok, Vali Kaban'ın talimatıyla ihalelerin daha şeffaf olması, haksızlıklara ve spekülasyonlara meydan verilmemesi amacıyla kamu ihalelerinin bundan sonra basına açık ve şeffaf yapılacağını duyurdu.

Bundan sonra tüm ihalelerin basına, vatandaşa, isteklilere açık olarak bu salonda yapılacağını belirten Vali Yardımcısı Gözütok, Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin merkez ilçeye bağlı köylerdeki su ihalelerini yönetti.


Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz ise şeffaf ihale salonunun inşaatını yeni tamamladıklarını, gelecek günlerde ekranla dışarıdan izlenir vaziyette bir ihale ortamı ortaya çıkaracaklarını kaydetti.

Yönetim binasının bitişiğindeki tesisin içinde İl Genel Meclisi Salonu da inşa edeceklerini kaydeden Yılmaz, "İlimizdeki bütün ihaleler bundan sonra basınımızın da huzurunda katılımcılarla birlikte şeffaf bir şekilde yapılacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.