Ordu'da 2 bin 856 kişi özürlü maaşı için başvurdu

Ordu'da 2 bin 856 kişi özürlü maaşı için başvurdu

Ordu'da, İl Soysal Hizmetler Müdürlüğü'ne ağır özürlü maaşı için başvuranların sayısının 2 bin 856 kişi olduğu açıklandı.

Ordu'da, İl Soysal Hizmetler Müdürlüğü'ne ağır özürlü maaşı için başvuranların sayısının 2 bin 856 kişi olduğu açıklandı.

  İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hüseyin Yaşar, İl Genel Meclisi'nde, yeni Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında ağır özürlülerinin maaşa bağlanması konusunda sorulara cevap verdi.

  Hüseyin Yaşar, geçen yıl ve 2008 yılı başında ağır özürlülere maaş bağlanması konusunda tahminlerinin çok üstünde başvuru olduğunu söyledi. Ağır özürlülere bakan akrabalarına bir asgari ücret tutarında maaş verdiklerini belirten Yaşar, bununla ilgili uzun zamandır çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Söz konu yasanın çıkmasıyla bin civarında bir başvuru beklediklerini, ancak bu rakamın neredeyse üç katına ulaştıklarını dile getiren Yaşar, "Şu an 2 bin 865 ağır özürlü müracaatı var.

  Bu tahminlerimizin çok üstünde bir rakam. Mayıs ayıyla birlikte bin 389 kişiye maaş bağladık. Şu an Ordu'da özürlülere bakan kişilere ödenecek para 605 bin YTL'dir. Ayrıca 300 civarında işlemleri bitmiş onay bekleyen dosyalar var" dedi.

   Mesailerinin yüzde 80'ini bu işlemlere ayırdıklarını, bunu "devletin özürlülere karşı sosyal adalet içerisinde güzel yaklaşımı" olarak nitelendiren Yaşar, "Enerjimizin yüzde 80'ini biz bu yasaya harcıyoruz. Yüzde 20'sini diğer işlerde ancak kullanabiliyoruz. En hızlı şekilde vatandaşlarımızı maaşa bağlamanın seferberliği içerisindeyiz. En büyük sıkıntımız ilçelere gittiğimizde özürlü vatandaşlarımızı bulamamamızdır.

    Bunlara rağmen 2007 yılında incelemelerimizin tamamını yaptık. 2008 yılı için ocak ve şubat ayları incelemelerimizi en hızlı şekilde sürdürüyoruz" diye konuştu.

  Müracaatların onaydan geçtikten sonra Ankara'ya gitmeden maaşların verilebildiği ve birçok ilde olmayan diyaliz hastalarını da bu kapsama soktuklarını ifade eden Yaşar, şöyle devam etti: "Diğer kurumlar gibi vatandaşımızın bu işlemler için Ankara'ya gitmesine gerek yok. Kendi kurumumuz içindeki görevliler incelemelerini yaptıktan sonra durumu uygunsa hızlı bir şekilde maaş bağlanıyor. Ayrıca bu kapsamda heyetlerimiz tarafında yapılan başvurulardan 100 kişi uygun bulunmadı.

   Rapordan sonra müracaat edilen başvurular iki nedenle kabul edilmiyor. Birincisi ekonomik nedenlerden. İkincisi ise ağır özürlü raporu olmasına rağmen kendi hayatını idame ettirebileceğine inanılan kişiler bu haklardan yararlanamıyor. Diyaliz hastalarının da diyalize girme gün sayılarına bakıyoruz. 3 gün girenlere yine bu kapsam içerisine alıyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.