Ordu Yeterince Tanıtılmıyor

Ordu Yeterince Tanıtılmıyor

Ordu AKP İl Genel Meclis Üyesi Hayati Yıldız, Ordu'nun turistik değerlerine gerekli önemin verilmediğini, bu nedenle gelen turistlerin resim çekip giderek Ordu'ya bir şey bırakmadığını söyledi.

İl Genel Meclisi son birleşim toplantısında gündem dışı söz alan Hayati Yıldız, Ordu'nun turizmde yol almasını etkileyen birçok sorunun olduğunu belirtti. Ordu'da çok değerli tarihi ve kültürel eserlerin bulunduğunu, ancak alt yapı ve ulaşım gibi sorunlarının yaşandığını belirten Yıldız, bu konularda bugüne kadar gerekli hassasiyetin gösterilmediğini savundu.

 Ordu'ya en büyük ekonomik geliri sağlayacak turizmin yayla turizmi olduğunu, ancak bununda üzerinde çok fazla durulmadığını dile getiren Yıldız, "Yaylalarımızda kaçak yapılanma kontrolsüz bir şekilde artarak devam ediyor. Yakın zamanda mecliste de bunla ilgili görüşmeler ve tartışmalar oldu. Bazı kaçak yapılanmaların yıkımına karar verdik.

Sahillimizde yeni yolun geçmesiyle birlikte Efirli- Bolaman kordonuna kadar olan kısım dünyanın en güzel coğrafyalarından bir tanesi ancak burası için de bugüne kadar maalesef gerekli hassasiyet gösterilemedi" dedi.

Turizm kenti olma yolunda ilerleyen Ordu'nun sürekli gündeminde turizm ve tarihi değerlerin olması gerektiğini ifade eden Yıldız, "Örneğin daha önce tarihi kilise ve yerleşim alanının bulunduğu Perşembe Yason Burnu'nda bir çalışma başlatıldı.

Buranın yeniden dizayn edilmesi için önünde bürokratik engeller var. Yason Burnu'na gelen turist bir fotoğraf çekip gidiyor. Ordu ili olarak hiçbir şey kazanmıyoruz.

Aynısı diğer değerlerimiz içinde geçerli. Başka içler acısı bir örnek de Eskipazar'da bulunan 130 yıllık camide yaşanıyor. Burası dışarıdan bakıldığında bir cami değil, tam anlamıyla harabe görünümünde. Buraların zenginliklerimize katılması için ne gerekiyorsa yapılmalı.

Bu eserler hepimizin, istiyoruz ki gereken değer verilsin Ordu kazansın. Birlikte bu konuyu enine boyuna tartışalım. İlimizin turizmini canlandıralım. Ancak bunu hep birlikte masaya yatırarak tedavisine bakalım" diye konuştu.
Ordu İl Genel Meclisi Başkanı Şanser Şahin de Ordu'nun turizminin gerektiği gibi tanıtamadığını vurguladı.

Ordu turizminin tanıtılmasında herkese büyük görevler düştüğünü söyleyen Şahin, "Diğer iller basının da desteğiyle sesini mümkün olduğu kadar duyuruyor. Bu konuda eksikliğin bizde olduğunu düşünüyorum. Turizm Bakanımıza gittikte ne alamadık.

Daha önce yaptığımız bisiklet yolunda kendimizi ifade edemedik. Uluslararası bir bisiklet yolu istiyormuş gibi bir imaj verdik. Bu nedenle ne istediğimizi iyi ifade etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.