ORDU İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANDI

ORDU İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANDI

İş ve Meslek Danışmanlığı faaliyetleri kapsamında, işsizler ve daha iyi şartlarda iş arayanlara iş danışmanlığı, öğrencilere ise meslek danışmanlığı hizmeti verildiğini ifade eden İsa Kaymak, “Bu kapsamda, Ocak-Eylül 2023 döneminde, 53 eğitim kurumu

ORDU İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANDI

Ordu Valiliği basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada:İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere toplanan İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 2023 yılı 4. olağan toplantısını gerçekleştirdi.

ordu-il-istihdam-kurulu-toplandi.jpeg
Yeni Valilik Binası Toplantı Salonu’nda, Vali Muammer Erol’un başkanlığında yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, ODÜ Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adil Levent Karlıbel ile kurul üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Muammer Erol, İsrail’in Gazze’de içerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurarak, 500’den fazla Filistinlinin ölümüne sebep olan saldırısını kınadı. Yapılan saldırının insanlık dışı bir davranış olduğunu söyleyen Vali Erol, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulundu.

Mesleki eğitim veren liselerin sunduğu imkan ve fırsatların, ortaokul çağındaki öğrencilere ve öğrenci velilerine iyi anlatılmasını isteyen Vali Muammer Erol, “Meslek liselerimiz çok donanımlı bir hale geldi. Son teknolojiler kullanılarak eğitimler veriliyor. Meslek liselerinde aldıkları eğitimlerle çocuklarımız, gençlerimiz meslek sahibi oluyorlar. Ülkemizin sürekli gelişen ve artan sanayi sektöründe ara eleman ihtiyacı var. Bu yönden ortaokul çağındaki öğrencilerimizin velilerine rehberlik hizmeti vermeliyiz. Onlara meslek liselerinin sağlayacağı faydaları çok iyi anlatmalıyız. Çocuklarımızın lise tercihlerini bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlamalıyız” diye konuştu.


Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile devam eden toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak tarafından yapılan sunum yapıldı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Ocak-Eylül 2023 döneminde, 172’si engelli olmak üzere toplam 6.541 kişinin çeşitli işlere yerleştirildiğini söyledi.
img-4813.jpeg

İş ve Meslek Danışmanlığı faaliyetleri kapsamında, işsizler ve daha iyi şartlarda iş arayanlara iş danışmanlığı, öğrencilere ise meslek danışmanlığı hizmeti verildiğini ifade eden İsa Kaymak, “Bu kapsamda, Ocak-Eylül 2023 döneminde, 53 eğitim kurumu ziyaret edildi. 21.204 bireysel görüşme gerçekleştirildi. 86 iş arama semineri düzenlendi. Bu seminerlere toplamda 4.005 kişi katıldı. 4.113 işyeri ziyaretinin yapıldığı dönemde, 11.171 açık iş talebi alındı. Alınan açık iş talebine göre 6.541 kişi işe yerleştirildi. Ayrıca, 21.040 kişi ise alınan açık iş taleplerine yönlendirildi” dedi.


Çalışma ve İş Kurumu Ordu İl Müdürlüğünce yürütülen İşbaşı Eğitim Programları, Mesleki Eğitim Kursları, Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Desteği, Girişimcilik Programları, Toplum Yararına Programlar, İşsizlik Sigortası Ödemeleri hakkında da bilgiler veren İsa Kaymak, son 10 yılda bu programlara ve kurslara 847 milyon 841 bin 572 TL kaynak sağlandığını ifade etti.

Son 7 yılda 119 Mesleki Eğitim Kursu düzenlendiğini belirten İsa Kaymak, bu kurslara 1.503’ü kadın, 1.237’si erkek olmak üzere toplam 2.740 kursiyerin katıldığını ve bunlardan 855’inin istihdam edildiğini kaydetti.


Kuruma kayıtlı işsizlerin, kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla İşbaşı Eğitim(Staj) Programı uygulandığını söyleyen İsa Kaymak, “Son 10 yılda düzenlenen İşbaşı Eğitim(Staj) Programına 28.639 kişi katılmış olup, bunlardan 16.566’sı işletmeler tarafından istihdam edilmiştir” şeklinde konuştu.

Ordu’da, Toplum Yararına Program uygulandığını da vurgulayan İsa Kaymak, “Son 10 yılda uygulanan Toplum Yararına Programlardan 25.428 kişi faydalanmış ve geçici süreyle istihdam edilmiştir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.